AK Partili Ensarioğlu’ndan tarikat sorusuna yanıt: Şeytanlaştırmanın anlamı yok

DİYARBAKIR – ABD merkezli Ulusal Demokratik Enstitü (NDI), İzmir merkezli Toplumsal İklim Derneği, Dokuz 8 Medya Araştırmaları Derneği ve Daktilo 1984 tarafından ortaklaşa yürütülen “Gençliğin Yüzleri” programı Diyarbakır’da bir otelde gerçekleştirildi.

Siyasal Forum kapsamında düzenlenen panele Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Ceylan Akça Cupolo, Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır Milletvekili Adayı Zeynep Deniz Erk ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Galip Ensarioğlu katıldı.

‘BİR SAPIĞIN İŞLEDİĞİ KABAHATİ BÜTÜN TOPLULUĞA MAL ETMEK YANLIŞ’

Panelde AK Parti Diyarbakır 1. Sıra Milletvekili Adayı Galip Ensarioğlu’na, Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara’nın Parıltı cemaatine bağlı bir konutta intihar etmesini ve tarikat ile cemaat yurtlarında istismara uğrayan gençleri hatırlatan bir genç, “İktidarda kalırsanız tarikatlar ve cemaatlerle ilgili nasıl bir yaptırım uygulayacaksınız?” diye sordu.

“Uç örneklerle tarikatları veyahutta cemaatleri şeytanlaştırmanın manası yok” diyen Ensarioğlu, tarikat ve cemaatlerin “çok pahalı hizmetler” verdiğini sav etti. Tarikatlar ve cemaatlerin, “İnsan yetiştirmek için çok büyük çabalar sarfettiğini” ileri süren Ensarioğlu’nun cevabı şöyle oldu:

“Kalkıp bir ahlaksızın, bir sapığın işlediği cürmü bir topluluğa mal etmek yanlıştır. Hiçbiri de cezasız kalmadı. Her kesimde cürüm işleyen var, yalnızca cemaat ve tarikatta değil. Cemaat ve tarikatlar yalnızca düzgün insan yetiştirmek isteyen sivil toplum alanlarıdır. Fakat hepsi denetlenmeli. Her türlü sivil toplum, sivil faaliyet denetlenmeli, burada kabahat işleyen, kabahat işleyen varsa buna müsaade edilmemeli. Cemaatler, tarikatlar, vakıflar, dernekler kendi resmi faaliyet alanı neyse, kuruluş gayesi neyse bu gaye çerçevesinde hizmet etmeliler. Yalnızca bu topluma düzgün insan yetiştirme konusunda katkı sağlamalılar. Devlete adam yerleştirmeye, ihale almaya, kamu kurumlarında hakimiyet kurmaya kalkarlarsa paralel yapıya dönüşürler. Kim olursa olsun buna müsaade edilmemeli. Devleti, devlete hesap verenler yönetmeli.”

‘ÇOCUĞUNUZU, ‘RIZASI VAR’ DİYEN PARTİNİZE EMANET EDER MİYDİNİZ?’

Türkiye İşçi Partisi Diyarbakır Vilayet Örgütü İdare Üyesi Yusuf Eren de Ensarioğlu’na, “Enes Kara cemaat baskısına dayanamayıp intihar etti. Ali İsmail Korkmaz, Seyahat’te dövülerek öldürülen genç arkadaşımız. Polis yalnızca 7 ay 15 gün ceza aldı. Gülistan Doku kaybedildi. Uzman Çavuş tacizine uğrayan İpek Er 18 yaşında intihar etti, uzman çavuş hala hür. Kemal Kurkut Diyarbakır’da polis eliyle öldürüldü. Dava adaletsiz kaldı, peşini bıraktınız, kılınızı kıpırdatmadınız. Bu türlü mi gençliğe hizmet edeceksiniz? Ensar Vakfı’nda 45 çocuktan 10’u tecavüz raporu aldı, AKP bakanı ‘Çocuğun rızası var’ dedi. Partiniz hiç mi utanmadı, siz hiç mi utanmadınız? Artık soruyorum: Çocuğunuzu, ‘Bir kezden bir şey olmaz, küçüğün isteği var’ diyen partinize emanet eder miydiniz?” diye sordu.

Ensarioğlu, soruya, “Herkesin edep ve terbiye sonları içerisinde sorusunu da alırız, eleştirisini de alırız, karşılığımızı da veririz. Ancak burada siyasi tevdir yapmaya kalkarsan, bu çok popülist bir şey, buna gerek yok. Bunlar kimseyi bir yere taşımaz, sorunu da çözmez” biçiminde karşılık verdi.

BASININ MANZARA ALMASI ENGELLENDİ

Genç o sırada “Bu, bütün gençliğin ortak sıkıntısıdır. Diyarbakır’da yaşayan herkesin ortak sorunu Kemal Kurkut’tur” dedi.

Ensarioğlu’nun öteki bir gencin sorusuna geçtiği sırada Ensarioğlu’nun danışmanları ve polis tarafından basına açık toplantıda basın mensuplarının manzara alması engellendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir