Ankara bunu konuşuyor: CHP kurultayı yerel seçimler sonrasına kalabilir

Ankara kulisleri CHP’de genel başkan seçimi mahallî seçimler sonrasına bırakabileceğini konuşuyor. Küme başkanvekilliğine talip olan sekiz isim ise belirli oldu. İşte CHP’de öne çıkan isimler…

CHP’de seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmeler, milletvekilliği yemin merasiminin akabinde hafta sonunda yapılacak olan toplantılarda ele alınacak. Yemin merasiminin cuma günü gerçekleşmesi beklenirken, CHP cumartesi günü küme başkanvekillerini seçecek. Yeni periyot için Engin Altay’ın aday olmayacağı, Engin Özkoç’un milletvekili olmadığı için başkanvekilliği yapamayacağı söz edilirken, Özgür Özel’in ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekili olmadığı yeni devirde CHP Küme Başkanlığı’na getirilmesi bekleniyor.

SEKİZ KİŞİ BAŞVURDU

Özgür Özel, 3 küme başkanvekilliği için 8 adayın müracaatta bulunduğunu açıkladı. Cumhuriyet gazetesinin haberine nazaran, bu adaylar ortasında Murat Buyruk, Ali Yetenekli Başarır, Mahmut Tanal, Zeynel Emre, Murat Bakan, Gökhan Günaydın, Ali Öztunç ve Bülent Tezcan yer alıyor.

CHP kaynakları, kurultay sürecine ait yaptıkları açıklamada, “Yapılan toplantılar sonrasında kurultayla ilgili mevzuların değerlendirileceğini” belirtti.

CHP MYK PERŞEMBE GÜNÜ

Seçimlerin değerlendirileceği Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı perşembe günü gerçekleştirilecek, Parti Meclisi ise cumartesi günü toplanacak.

Parti içinde kurultayla ilgili farklı görüşler bulunuyor. Kimi isimler, mahallî seçimler öncesi partide tam bir yenilenme gerektiğini savunurken, başka bir kanat ise Kılıçdaroğlu’nun liderliğinin devam etmesini lakin takımında değişiklik yapılmasını öneriyor.

Haziran ayında inanılmaz bir kurultay sürecinin yaşanabileceği konuşulurken, sürecin olağan olarak işletilerek kasım ya da aralık aylarında kurultayın toplanabileceği tabir ediliyor. Ayrıyeten, kurultayda genel lider seçiminin mahallî seçimlerin akabinde yapılmasının da gündemde olduğu konuşuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir