Araştırma: Robotlar insan psikolojisine iyi gelebilir

Araştırmaya nazaran, yapay zeka ve robotlar gerçek kullanılmaları halinde çalışanların ruh sıhhatine uygun gelebilir. Fakat makinelerin ne kadar tesirli olacağı, büyük ölçüde robotun nasıl göründüğüne bağlı.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları bir teknoloji danışmanlık firmasında iki farklı robot ömür koçu kullanarak bir çalışma yürüttü. 26 çalışan dört hafta boyunca robotla yapılan seanslara katıldı. Robotların sesleri, yüz tabirleri ve seans senaryoları tıpkı olsa da, fizikî görünümleri insanların onlarla nasıl etkileşime girdiğini etkiledi.

Oyuncak gibisi bir robotla seans yapanlar, insan gibisi bir robotla çalışanlara kıyasla “koçlarıyla” daha fazla bağ hissettiklerini söyledi. Araştırmacılar robot algısının, robotların yapabileceklerinin tek hududunun hayal gücü olduğu tanınan kültürden etkilendiğini söylüyor. Lakin gerçek dünyada bir robotla karşılaşıldığında, ekseriyetle beklentileri karşılayamıyor.

Makalenin birinci müellifi Dr. Micol Spitale şunları söyledi: “Misty robotu daha oyuncak üzere olduğu için beklentilerini karşılamış olabilir. Lakin QT, beşere benzediği için insan üzere davranmasını beklediler, bu da QT ile çalışan iştirakçilerin biraz hayal kırıklığına uğramasına neden olmuş olabilir.”

Araştırmayı yöneten Cambridge Bilgisayar Bilimi ve Teknolojisi Kısmı’ndan Profesör Hatice Güneş, “Katılımcılardan aldığımız en yaygın cevap, robottan beklentilerinin gerçekle uyuşmadığı tarafındaydı. Robotları bir senaryo ile programladık, fakat iştirakçiler daha fazla etkileşime girmeyi umuyorlardı. Doğal konuşma yeteneğine sahip bir robot yaratmak inanılmaz derecede sıkıntı. Lisan modellerindeki yeni gelişmeler bu açıdan nitekim yararlı olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir