Bakan Bilgin’den ‘mesai 6 saat olsun’ önerisi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde mesai saatlerinin tekrar ele alınması gerektiğini söyledi.

Haftalık 45 saat olan çalışma müddetinin kısaltılması gerektiğini belirten Alım, “Çalışma saatlerini yine düzenlemek zorundayız” dedi.

Bilgin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu 8 saat talebinin olduğu devir hepimizin bildiği üzere sanayi çağının başladığı periyottu. Herhalde ortaya giren bu teknolojik değişimle, bu teknolojik ihtilalle çalışanların, işçilerin, hizmet kesiminde çalışan işçilerin ürettikleri paha, ürettikleri eser, ürettikleri hizmet katlanarak artmıştır. Bunun için artık günümüzde tartışılması gereken, bu 1 Mayıslarda tartışılması gereken birinci şey çalışma müddetlerinin hala sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Elbette açıkça olamaz. Münasebetiyle biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma müddetlerinin yine daha insani kaidelerde, emeğin verimliliğini ünite verimliliğindeki artışı dikkate alarak tekrar düzenlemek durumundayız.”

İngiltere’de 6 saat uygulamasına geçildiğini belirten Alım, “5 saat denemesi yapılıyor. Dünyanın birçok yerinde, bu çalışmalar yapılıyor. 1 Mayıs’ta bunları düşünerek çalışma alakaları üzerinde tartışmamız gerekir.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir