BM ve ABD’den Twitter’da gazetecilerin hesaplarının askıya alınmasına eleştiri; Elon Musk anketle karar verdi

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’ın ortalarında New York Times, CNN ve Washington Post üzere gazetecilerin hesaplarını askıya almasına Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nden reaksiyon geldi. Musk ise dün düzenlediği anketin sonucuna nazaran “Halk konuştu” diyerek gazetecilerin hesaplarını bugün açtı.

New York Times, CNN ve Washington Post üzere büyük medya kuruluşlarından birtakım gazetecilerin Twitter hesapları, “Musk’ın gerçek vakitli pozisyon bağlantısını” paylaştıkları ve Musk ile ailesinin hayatını tehlikeye attıkları gerekçesiyle geçen hafta askıya alınmıştı.

BM Global İrtibat Genel Sekreter Yardımcısı Melissa Fleming dün bu kararı eleştirerek “Gazetecilerin Twitter’dan keyfi olarak uzaklaştırıldığı haberlerinden derinden rahatsızım. Medya özgürlüğü oyuncak değildir. Özgür basın, demokratik toplumların temel taşı ve ziyanlı yanlış bilgilendirmeye karşı uğraşta kıymetli bir araçtır” açıklamasını yaptı.

AB’den “yaptırımlar yakında” mesajı

AB Pahalar ve Şeffaflık Kurulu Lider Yardımcısı Vera Jourova, dün BM’den daha sert bir lisanla kararı eleştirerek şunları kaydetti; “Gazetecilerin Twitter’da keyfi olarak askıya alındığına dair haberler telaş verici. AB’nin Dijital Hizmetler Yasası, medya özgürlüğüne ve temel haklara hürmet gösterilmesini gerektirir. Bu, Medya Özgürlüğü Yasası kapsamında güçlendirilmiştir. Elon Musk bunun farkında olmalı. Kırmızı çizgiler vardır. Ve yaptırımlar, yakında.

Musk anket düzenledi

Elon Musk dün Twitter kullanıcılarına, askıya alınan hesapların “hemen mi yoksa 7 gün içinde mi açılmasını” danışan anket düzenledi. 3 milyon 690 bin Twitter hesabının yüzde 58.7’si hesapların “hemen açılması” için oy kullandı ve Musk bugün “Halk konuştu. Pozisyonumu ifşa eden hesapların askıya alınması çabucak kaldırılacak” açıklamasıyla hesapları açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir