Çekiçle kafasına vurduğu Paşa’yı tüfekle öldürmekten 2 yıl, sahibini tehditten 3 yıl 9 ay ceza aldı!

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde sahiplenilen “Paşa” isimli sokak köpeğini tüfekle vurup öldüren, sahibi Emel Totan’ı (25) da mevtle tehdit eden komşusu Süleyman Teksoy (68), ‘Evcil hayvanı taammüden öldürme’ hatasından 2 yıl, ‘tehdit’ kabahatinden ise 3 yıl 9 ay olmak üzere toplam 5 yıl 9 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Deliktaş Mahallesi’nde geçen yıl nisan ayında Emel Totan, bir sokak köpeğini sahiplendi. Taban katta oturan Totan ile bodrum kattaki komşusu Süleyman Teksoy ortasında bu nedenle tartışma çıktı. Süleyman Teksoy, Totan’ı, kendisini ve sahiplenip ‘Paşa’ ismini verdiği köpeği öldürmekle tehdit etti. O anlar Emel Totan tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Olayın akabinde Totan, köpeği, konutunda beslemeye başladı. 15 Haziran günü akşam saatlerinde binanın bodrum katından gelen silah sesi üzerine aşağıya inen Emel Totan, köpeğini merdivenlerde kanlar içinde yatarken buldu. İhbar üzerine adrese polis takımları sevk edildi. Polis köpeğin başından tüfekle vurulup öldürüldüğünü belirledi.

Emel Totan’ın şikâyeti üzerine köpeği öldürdüğü tez edilen Süleyman Teksoy gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde Teksoy, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından ‘Silahla tehdit’ ve ‘mala ziyan verme’ cürümlerinden tutuklandı.

Köpeğin başına daha evvel de çekiçle vurmuş

Emel Totan, polise verdiği tabirinde, Süleyman Teksoy’un 10 gün evvel de köpeği Paşa’nın başına çekiçle vurduğunu, köpeğini kurtarmak isterken, çekiçle kendisine de saldırdığını lakin yaşlı olduğu gerekçesiyle şikayetçi olmadığını ve hayvanı tedavi ettirdiğini söyledi.

Köpeği tüfekle öldürdüğünü kabul etti

Tutuklanan Süleyman Teksoy ise tabirinde, “Bodrum kata taşındıktan sonra köpeklerin merdivene pislemesinden ötürü çok derece rahatsız oldum. Emel Totan’ı tekraren uyardım. Olay günü merdiven altına koyduğum eşyaların devrilme sesini duyunca meskenden ruhsatsız tüfekle çıkıp, köpeğe bir el ateş ettim. Emel Totan köpeği meskeninde değil, kapımın önünde, merdivende besliyordu. Kendisini köpeğin rahatsız ettiği konusunda uyardım” diyerek suçlamayı kabul edip, Totan’dan şikayetçi olduğunu söyledi.

Süleyman Teksoy hakkında Denizli 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Evcil hayvanı taammüden öldürme’ ve ‘tehdit’ kabahatlerinden dava açıldı. Teksoy, dün ikinci sefer hakim karşısına çıktı. Davaya Denizli Barosu müdahil olurken Hayvan Hakları Komitesi üyesi avukatlar Damla Işık Yollu, Engin Yıldız ve Hasan Ozan Orpak yargılama boyunca mahkemede hazır bulundu. Denizli Hayvan Hakları Platformu da dava sürecini yakından takip etti. Mahkeme, sanığa ‘evcil hayvanı taammüden öldürme’ kabahatinden Hayvanları Müdafaa Kanunu’nun 28’inci unsuruna istinaden 2 yıl mahpus cezası verdi. Sanık, Emel Totan’a yönelik tehditleri nedeniyle de 3 yıl 9 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

“Emsal bir karar”

Davanın sonuçlanmasının akabinde Denizli Barosu da toplumsal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamada, “Her ne kadar cezalar en üst hadden verilmemiş olsa da bir canlının ömür hakkının canice elinden alınmış olmasının cezasız kalmayacağı bu kararla ortaya konulmuştur. Kararın emsal olmasını umarak, hayvanlara yapılan azap ve zalimce muamelelerin karşısında olacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz” sözleri kullanıldı.

Denizli Hayvan Hakları Platformu Bülent Gökçe de “Tüfekle öldürülen Paşa isimli köpek için mahkemeden karar çıktı. Sanık köpeği öldürmekten 2 yıl, tehditten ise 3 yıl 9 ay mahpus cezası aldı. Bu cezanın ertelenmesi ya da paraya çevrilmesi mümkün değildir. Avukatlar süreci uygun takip etti. Türkiye’de örnek olacak emsal bir karardır. Bu karar Denizli Barosu ve hayvanseverlerin el ele verip aldığı bir sonuçtur” diye konuştu. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir