CHP’li Erbay’dan 200 milyar liralık borçlanmaya tepki: Cumhuriyet tarihinin en büyük kapkaç olayını yaşadık!

AKP’nin 200 milyar lira borçlanma yetkisi istemesine reaksiyon gösteren CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, “AKP verdiği önergeyle 200 milyar liralık ek bir borçlanma limiti talep etti. Cumhuriyet tarihinin en büyük kapkaç olayını yaşadık. Anayasaya muhalif bir formda borçlanma talep ederek, birkaç cümlelik önergeyle bu ülkenin gençleri, çalışanları, işçileri 200 milyar lira borçlandırılacak. Bunu asla kabul etmiyoruz” dedi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Doğal Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda birçok alanda düzenleme yapılan torba kanun teklifi, görüşmeleri sabah 4.30’da kadar süren 14 saatlik çalışmanın sonunda AKP ve MHP Milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. AKP’nin gece saat 02.00’de verdiği ve iktidar oylarıyla TBMM Sanayi Komisyonu’nda kabul edilen önerge ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na 200 milyar liralık ek borçlanma yetkisi verildi. AKP’nin önergesine reaksiyon gösteren CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay şunları söyledi:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük kapkaç olayını yaşadık”

“AKP verdiği önergeyle 200 milyar liralık ek bir borçlanma limiti talep etti. Cumhuriyet tarihinin en büyük kapkaç olayını yaşadık. Anayasaya karşıt bir biçimde borçlanma talep ederek, birkaç cümlelik önergeyle bu ülkenin gençleri, çalışanları, işçileri 200 milyar lira borçlandırılacak. Bunu asla kabul etmiyoruz.

Kanun teklifinin birinci unsurunda yer alan zeytinlik alanların maden şirketlerine peşkeş çekilmesi ile ilgili husus muhalefet milletvekillerinin ve zeytin üreticilerinin ağır çabası sonucunda geri çekildi. Daha evvel getirilen kanun teklifi mahkeme tarafından iptal edilmişti. Daha sonra yönetmelikle düzenleme yapmak istediler. Danıştay bu yönetmeliği iptal etti. Lakin AKP zeytinliklerimizi yok etmek için yine kanun teklifi getirdi. Tabiatımıza, derelerimize, zeytinliklerimize sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğiz.

“AKP yanlış yapmakta ısrar ediyor”

AKP yanlış yapmakta ısrar ediyor. Daha evvel de limanlarımızı satmak için kanun teklifi getirmişlerdi. Anayasa Mahkemesi bu kanunu iptal etti. Şimdi tekrar bu kanunu getirdiler. Dünyadaki birçok ülke ulusal varlıklarına sahip çıkıyor. ABD’de 2006 yılında altı limanın devredilmesi tarafında bir kanun çıkarılmak istendi. İktidar olan Cumhuriyetçi Parti’nin çoğunlukta olduğu Tahsisler Komitesi’nde yapılan oturumda bu karar 2 oya karşı 62 oyla reddedildi. İktidar partisinin üyeleri bu türlü bir kanuna hayır dedi. İşte millet iradesi budur. İktidar partisi üyesi olmak getirilen her yasa teklifine el kaldırmak değildir. AKP’ye yakın bir gazete, ‘Yunanistan iktisadı çöktüğü için limanlarını satıyor’ biçiminde haber yapmış. Bütçe görüşmeleri boyunca iktisadın şaha kalktığını anlatan AKP’ye sormak gerekiyor; Türkiye iktisadı çöktüğü için mi siz de limanları satıyorsunuz? Limanlarımız bizim ulusal varlığımızdır. Ulusal varlıklarımıza sahip çıkmalıyız.

“Birkaç yandaş sendikanın desteklediği bu teklif sendikal çabayı engellemeyi ve anayasal hak olan sendika hakkını yok etmeyi amaçlamaktadır”

Sendikalara, faaliyet kollarında yüzde 2 örgütlenme şartı getirilmesi, sendikal çabaya vurulmak istenen bir darbedir. Bu uygulama ile muhalif sendikalara üye olan kamu çalışanlarına toplu kontrat ile belirlenecek meblağda toplu kontrat ikramiyesi ödenmeyecek. AKP, kamu çalışanlarını hangi sendikanın temsil edeceğini tayin etmek istiyor. Bu uygulama ile muhalif sendikaların örgütlenmesi engellenmek isteniyor. Komite görüşmelerine katılan KESK, Birleşik Kamu İş, Büro-İş, BASK üzere birçok sendika bu teklife karşı çıkmaktadır. Birkaç yandaş sendikanın desteklediği bu teklif sendikal çabayı engellemeyi ve anayasal hak olan sendika hakkını yok etmeyi amaçlamaktadır.” (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir