DİSK: Tuzu kuru olanlar milyonların ekmek kavgasını yok sayıyor

DİSK, ‘’Asgari ücretliyi enflasyona ezdirmedik diyenler bizim yaşadığı kahırları görmezden geliyor. Tuzu kuru olanlar milyonların ekmek hengamesini yok sayıyor” açıklamasını yaptı.

DİSK, “İnsanca Fiyat Vergide Adalet” pankartı altında aksiyon yaptı. Ulus Atatürk Anıtı önünde konuşan DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “Gelirde adalet, vergide adalet. Türkiye’de milyonlarca personel, işçi, kamu çalışanı, emekli, dar gelirli şiddetli bir geçim krizi ile karşı karşıya” dedi.

Dar gelirlinin fiyatlarının yüksek enflasyon ve artan vergi yükü ile erimeye devam ettiğini vurgulayan Görgün ‘’Asgari ücretliyi enflasyona ezdirmedik diyenler bizim yaşadığı badireleri görmezden geliyor. Tuzu kuru olanlar milyonların ekmek hengamesini yok sayıyor” dedi ve şunları söyledi:

‘’Dünya bizi kıskanıyor” diyenler Türkiye’nin Avrupa’da en düşük minimum fiyata sahip ikinci ülke olduğunu söylemiyor. “Dünya lideriyiz” diyenler dünyada taban fiyatın bu kadar yaygın olduğu ikinci bir ülke daha gösteremiyor. Taban fiyat ortalama fiyat haline geldi. Sendikalı olmanın önüne pürüzler çıkaranlar, grevleri yasaklayanlar, Türkiye emekçi sınıfını minimum fiyata mahkûm ediyor. Biz artırım yağmurunun altında ömür savaşı verirken “Enflasyon düşüyor” diyorlar. Evvel enflasyonu düşük göstererek sonra da enflasyona nazaran fiyatları artırarak hepimizin ekmeğine el uzatıyorlar. Gelir vergisi oranı ücretlilerde yüzde 10’a düşürülmeli, vergi tarife dilimleri en az taban fiyat yahut tekrar değerleme oranında artırılmalı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir