İran türbe saldırganlarını idam etti

İran Yargı Erkinden yapılan açıklamada, ülkenin güneyinde bulunan Şiraz kentindeki Şah Çerağ Türbesi’nde 15 kişinin vefatıyla sonuçlanan terör saldırısını gerçekleştiren, ülkede “türbe saldırganları” olarak nitelendirilen Muhammed Ramez Raşidi ve Seyyid Naim Haşim’nin sabah saatlerinde “yeryüzünde fesat çıkartmak”, “devlete savaş açmak” ve “ülke güvenliğini tehdit etmek” hatalarından idam edildikleri duyuruldu. Açıklamada, “Saldırıda rolü olduğu tespit edilen 2 kişinin idamı bu sabah gerçekleştirildi. Atak ile irtibatlı 5 kişi hakkında da soruşturma devam ediyor” sözleri kullanıldı. İdam, Şah Çerağ türbesinin bulunduğu Mecaver caddesi üzerinde halka açık alanda gerçekleştirildi.

İran basınında çıkan haberlere nazaran kelam konusu 2 şahıs, duruşmalar sırasında komşu Afganistan’daki terör örgütü DEAŞ ile temas halinde olduklarını ve Şiraz’daki türbe saldırısının düzenlenmesine yardım ettiklerini söz etmişti.

NE OLMUŞTU?

İran’da 26 Ekim’de Fars eyaletinin idare merkezi Şiraz kentindeki Şah Çerağ Türbesi’ne gerçekleştirilen silahlı atakta ortalarında çocukların da bulunduğu 15 kişi hayatını kaybetmişti. Akının faili olayın çabucak akabinde yaralı halde ele geçirilmiş, tedavi için kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir