Karadeniz elektrik hattı anlaşması imzalandı

Azerbaycan’da üretilecek olan yenilenebilir elektrik gücünü Karadeniz üzerinden Avrupa’ya taşıyacak projenin imzaları Romanya’nın başşehri Bükreş’te atıldı.

Avrupa Birliği (AB) ile Azerbaycan ortasında, yenilenebilir güç ithalatı konusunda mutabakat imzalandı. Karadeniz’in içinden geçecek bin 100 kilometre uzunluğundaki çizgi üzerinden Avrupa’ya bin megavat elektrik ulaştıracak olan proje ile ilgili imzalar Romanya’nın başşehri Bükreş’te atıldı. İmza merasimine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in yanı sıra, Romanya Başbakanı Nicolae Ciuca, Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban katıldı.

Törende, AB’nin Rus gücüne bağımlılığını azaltmak maksadı ile hayata geçirilen projeye dair açıklamalarda bulunan Von der Leyen, “Yenilenebilir güçleri artan oranda güç ağımıza entegre edebilmek için daha güçlü elektrik şebekelerine gereksinimimiz var. Bu açıdan, Romanya, Gürcistan ve Azerbaycan ortasındaki Karadeniz elektrik sınırı çok önemli” dedi. Birliğin, yapılacak fizibilite çalışmaları doğrultusunda kelam konusu projeye mali dayanakta bulunmaya hazır olduğunu tabir eden AB Komisyonu Başkanı, bu hattın yenilenebilir enerjiyi Romanya üzerinden Macaristan’a taşıyarak, Avrupa’nın tedarik güvenliğini güçlendireceğini lisana getirdi.

Ursula von der Leyen, projenin modülü olan Gürcistan’ın da bir elektrik dağıtım merkezi rolü üstlenebileceğini ve bu sayede AB iç pazarına entegre edilebileceğini de kelamlarına ekledi.

Reuters,dpa / ET,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir