Kemal Kılıçdaroğlu, Aile Destekleri Sigortası’nı açıkladı

CHP Aile Takviyeleri Sigortası ile yoksulluğu baht olmaktan çıkarmayı hedefliyor. Aile Takviyeleri Sigortası 4 milyon 125 bin haneye takviye verilmek üzere planlandı. En düşük takviye 1.100 TL en yüksek takviye 5.500 TL olacak. Bu takviyeler aylık verilecek. Bütçenin yüzde 12’si toplumsal yardımlara ayrılacak. Şu anda bütçenin yüzde 4’ü toplumsal yardımlara gidiyor. Dayanak paraları hanedeki bayanların hesabına yatırılacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütün toplumsal yardımları tek çatı altında toplayarak, yoksulluğu mukadderat olmaktan çıkaracaklarını vurguladı. Aile Dayanakları Sigortası’nın, minimum fiyatın altında geliri olan yahut hiç geliri olmayan bütün aileleri kapsayacağını söyledi.

MALİYET DEĞİL ZİHNİYET

Yoksullukla uğraşın temel emelinin, toplumun tüm fertlerini yoksulluk sonu üzerine taşımak olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde bu hedefle Aile Dayanakları Sigortası’nı hayata geçireceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu düzenlediği toplantıda Aile Takviyeleri Sigortası ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

 • Aile Takviyeleri Sigortası’nın devreye girmesi maliyet değil, zihniyet problemidir. Bugüne kadar uygulanan fakirin yoksulluğunun istismar edildiği bir periyodun sona ermesi gerektiğini düşünüyoruz.
 • Her ailenin durumu özel olarak incelenecek. Aile bireyleri ortasında engelli ve/veya yaşlı var mı bakılacak. Okula giden kaç çocuk var ve çocuklar hangi seviyede eğitim alıyorlar tespit edilecek. Bütün bu kademelerden sonra başvuran ailenin geliri belirlenecek. Böylelikle ailenin gelir durumuna nazaran taban fiyat yahut taban fiyatın en az iki katı meblağında takviye garantisi verilecek.
 • Yardım alacak aileleri sosyolog ve toplumsal hizmet uzmanları belirleyecek. Her aile tabibinin olduğu yerde toplumsal hizmet uzmanı olacak. Başlangıçta 25 bin toplumsal hizmet uzmanı ve sosyoloğa muhtaçlığımız olacak.
 • Türkiye’de 2021’de 5 milyon 903 bin 515 bin hane toplumsal yardımlardan faydalandı.
 • Aile Takviyeleri Sigortası 4 milyon 125 bin haneye takviye verilmek üzere planlandı.
 • CHP’nin web sayfası üzerinden simülasyon yapılacak 57 bin hane tipi çalıştık. Hangi hanenin ne kadar aile gelir dayanağı alacağına dair ayrıntılı bilgilendirme orada yer alacak.

(Kılıçdaroğlu, “İnsani şartların tamamı hayata geçirilecek. Mevsimlik çalışanların karavanlarda kalması sağlanacak. Banyo ve tuvalet gereksinimleri karşılanacak. Çocuklar için öğretmen olacak. Hiçbir çocuk eğitimsiz kalmayacak” dedi.)

PARA BAYANIN HESABINA

 • Kaynak büsbütün bütçeden sağlanacak. Aile Takviyeleri Sigortası için Aile Destekleri Sigortası Kurumu kurulacak. Bütün toplumsal yardımlar tek çatı altında toplanacak. Kaynak savurganlığı da önlenmiş olacak. Tüm yardımlar buradan bütçelenecek.
 • Destek alanlar sistemi istismar etmesin diye kamu ya da belediyeler personel alırken bu ailelerdeki fertlere öncelik tanıyacak. İŞKUR’u da bu manada yönlendirebiliriz.
 • Aile Sigortası kapsamında verilecek dayanak parası bayanın hesabına yatırılacak.
 • Yeni başlangıçlar fonuyla da eşinden ayrılan geliri olmayan bayanlara takviye verilecek.
 • Aile Dayanakları Sigortası kapsamındaki hiçbir ailenin elektriği, suyu, doğalgazı kesilmeyecek.
 • Bu takviye yürürlüğe girince belediye yardımları devreden çıkacak.
 • Bu sigorta 1971 yılında Memleketler arası Çalışma Örgütü’nün (ILO) kabul ettiği dokuz sigorta kolundan biri. Fakat bu sigorta 51 yıldır uygulanmıyordu. Biz iktidara geldiğimizde bu sigortayı uygulamaya koyacağız. Sorun yoksulluğu bitirmek değil istismar etmek. Biz buna son vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir