KYK 3 aylık toplu ödeme tarihleri açıklandı! KYK burs ve kredisi ne zaman yatacak?

KYK burs ve tahsil kredisi birinci kere alacak olanlar Ekim, Kasım ve Aralık ayı için toplu ödeme alacak. KYK burs ve tahsil kredisi için hesaplara yatma tarihi açıklandı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 531 bin 468 öğrenciye toplam 1 milyar 428 milyon 657 bin TL ödeneceğini açıkladı.

KYK 3 AYLIK TOPLU ÖDEME NE VAKİT?

2022-2023 öğretim yılı için burs-kredi başvurusu yaparak taahhütnamesini onaylayan yükseköğrenim öğrencilerinin Ekim ayından geçerli üç aylık burs-kredileri hesaplarına yatırılmaya başlandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 öğretim yılı için burs-kredi başvurusu yaparak taahhütnamesini onaylayan öğrencilere öğretim yılı başı olan Ekim ayından geçerli üç aylık burs-kredilerinin öğrencilerin hesaplarına 29 Aralık prestijiyle yatırılmaya başlandığını bildirdi.

Bakan Kasapoğlu, sisteme dahil olarak birinci kere burs-kredi müracaatında bulunan ve taahhütnamesini onaylayan öğrencilerden 222 bin 461 öğrenciye burs, 309 bin 007 öğrenciye ise kredi ödemesi yapılacağını açıkladı. Bakan Kasapoğlu, böylelikle 531 bin 468 öğrenciye toplam 1 milyar 428 milyon 657 bin TL ödeneceğini kaydetti.

Ekim, Kasım, Aralık aylarına yönelik 850 TL üzerinden yapılacak burs-kredi ödemeleri, TC Kimlik numarasının sonu “0 ve 2” olanlar 29 Aralık’ta, “4 ve 6” olanlar 30 Aralık’ta, “8” olanlar 31 Aralık’ta alabilecek.

KYK BURS VE TAHSİL KREDİSİ ÖLÇÜSÜ NE KADAR?

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Lisansta ödenen fiyat 850 liradan 1250 liraya, Yüksek lisansta ödenen fiyat 1700 liradan 2 bin 500 liraya, Doktora için ödenen meblağ ise 2 bin 550 liradan 3 bin 750 liraya yükselmiş oldu. Ocak ayından itibaren alacağınız ödemeler, bu düzeylerde olacak. Tüm gençlerimize yeni düzenlememizin de iyi olmasını temenni ediyorum” tabirlerini kullandı.

KYK TAHSİL KREDİSİ NEDİR?

Yüksek tahsil gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi istikametten desteklemek, toplumsal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak maksadıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının olağan tahsili müddetince verilen, zarurî hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Tahsil kredisi borcu; öğrenciye olağan tahsili mühletince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak ölçünün ek edilmesi ile tespit edilir.

KYK BURS NEDİR?

Yüksek tahsil gören başarılı ve muhtaçlık sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Tahsil Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine Ait Kanun kararlarına nazaran karşılıksız verilen paradır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir