85 yıl önce Atatürk’le tanıştığı yere geldi

Türkiye’nin en geniş Atatürk fotoğrafları koleksiyoneri ve araştırmacı-yazar Hanri Benazus, Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş’in daveti üzerine ilçeyi ziyaret etti. Benazus, 85 yıl evvel Ege Hareketi sırasında, Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk ile tanıştığı Ortaklar Tren Garı’nı gezdi. 

Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’le Ege Hareketi sırasında tanışan Hanri Benazus, 85 yıl sonra Aydın’ı ziyaret etti. Birinci olarak kendisini makamında ağırlayan Lider Öndeş ile sohbet eden Benazus, daha sonra Atatürk’le tanıştıkları yer olan Ortaklar Tren Garı’nı gezdi. Atatürk ile sekiz yaşındayken tanıştığını söyleyen Benazus, gazetecilere de açıklama yaptı. Benazus, şunları anlattı:

“ATATÜRK’E BORCUM BİTMEZ”

“Bugün o günlerime döndüm. 8 yaşındaki bir çocuğun yaşadıklarını bugün bir daha büyük bir heyecanla yaşadım. Âlâ ki gelmişim diyorum. Beni memnun eden, beni ben yapan anılarıyla iki büyük yer var. Bir tanesi tren istasyonu bir tanesi de incir kooperatifi. İstasyon benim Atatürk’le buluşmam, benim hayatımın dönüm noktası, başkası de çocukluğumun geçtiği incir kooperatifi.

Atatürk’ün çocuk sevdası bilinen bir şey. Ben babamın yanından kaçtım onun yanına geldim. O vakit kıvırcık saçlarımla oynadı, trene bindirdi. Ona getirilen leblebilerini aşırdım. Onun bende bıraktığı hayat izleri çok kıymetli, Atatürk’e borcum bitmez. Leblebilerini yedim diye ‘Bana sen kimsin’ diye sormadı.

Bana o gün Türklüğün ne olduğunu anlattı. ‘Ne memnun Türküm’ demenin ne manaya geldiğini ben o gün çocuk yaşımda öğrendim. Onun için benim ona Türklük borcum var. 93 yaşındayım. Daha bir zerresini ödeyebildiğimi ben kabul etmiyorum.”

Öndeş ise “O değerli beşere ulaşmak, onu dinlemek onunla vakit geçirmek bize çok keyif verdi. Çok pahalı bir insan, hayatı dolu dolu yaşamış. Atatürk’le alakalı olan her şeyi araştırarak paha verip ve araştırmalar yaparak kitaplar yazmış. Yapıtlarının bize ve gelecek kuşaklara büyük yararı olacak. Biz onu tanımaktan büyük memnunluk ve kıvanç duyduk” diye konuştu. ANKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir