A Milli Futbol Takımı’nda Kenan Koçak faktörü

Kendisini daima geliştiren ve futbolcu psikolojisinden de anlayan, onlarla bağlantısı uygun kuran Kenan Koçak, son vakitlerde adeta mentorluğa de soyundu. Ulusal ekipteki futbolcuların hem ağabey hem de hoca olarak gördükleri Kenan Koçak, onları bir an olsun yalnız bırakmıyor. Yurt içi ve yurt dışında ay-yıldızlı futbolcuların maçlarını izleyen, bu maçları izlemekle kalmayan ve onlarla maç öncesi ve sonrasında buluşup hem varsa külfetlerini dinleyen hem de futbolun gelişimi konusunda fikir alışverişi yapan Koçak, Kuntz ile futbolcular ortasında da köprüleri kuruyor. Kuntz ve Hamit Altıntop’un güvendiği isim olan Kenan Koçak, rakip tahlil ve taktiklerin belirlenmesinde de devreye girerek ulusal kadroya yararlı olmaya devam ediyor. Bilhassa son vakitlerde eleştirilen ulusal ekip ve futbolcuların motivasyonunu ve özgüvenini yükseltecek çalışmalar yapan 41 yaşındaki teknik adam Koçak futbolcular ortasında da çok seviliyor. Ulusal futbolcularla kurduğu diyalog kadronun kıymetli isimleri tarafından da takdirle karşılanıyor. Diyarbakır ve Gaziantep’te oynanacak hazırlık maçları öncesinde ekipte yaratılan sinerjide Kenan Koçak faktörünün tesirli olması bekleniyor.

A Millilerimiz 16 Kasım’da İskoçya ile Diyarbakır Stadyumu’nda, 19 Kasım’da Çekya ile Gaziantep Stadyumu’nda karşı karşıya gelecek. Her iki gayret Mart 2023’de başlayacak olan EURO 2024 Elemeleri küme maçları için takımın da şekillenmesinde değerli bir gösterge olacak. Bu maçların aday takımı 10 Kasım Perşembe günü açıklanacak.

KARİYERİ…

Milli kadroya gelmeden evvel bir çok Süper Lig ve Almanya ligi gruplarından teklifler alan Kenan Koçak, son olarak Kasım 2019 – Haziran 2021 periyodunda Almanya 2. Lig grubu Hannover 96’da misyon yaptı. 

Almanya ve Avusturya liglerinde çeşitli profesyonel kadrolarda forma giyen Koçak, 2006/07 döneminin sonunda SV Waldhof Mannheim’da geçirmiş olduğu sakatlık nedeniyle aktif futbolculuk yaşantısını noktaladı.

İlk antrenörlük tecrübesini 2009/10 döneminde FC Türkspor Mannheim ile yaşayan Koçak, 2011-2013 yılları ortasında VfR Mannheim ekibinde teknik yönetici olarak misyon yaptı. 2013/14’te SV Waldhof Mannheim’e geçti ve 3 dönem bu kulüpte teknik yönetici olarak çalıştı. Koçak 2015/16 döneminde Julian Nagelsmann ve Domenico Tedesco üzere isimlerle birlikte Hennes Weisweiler Akademisi’nde teknik yöneticilik eğitimini tamamladı. 2016 yılının Temmuz ayında Almanya 2. Lig gruplarından SV Sandhausen’in başına geçti. Teknik adam son olarak Kasım 2019 – Haziran 2021 devrinde Almanya 2. Lig takımı Hannover 96’da misyon yaptı.

ALANYASPOR, FENERBAHÇE VE ŞENOL GÜNEŞ İLE GÖRÜŞTÜ

Almanya Bundesliga 2’de 150’ye yakın müsabakaya çıkan, Almanya profesyonel liglerinden 3. lig de eklendiğinde 200’den fazla maçı bulunan Kenan Koçak’ın mesleği ve başarısı dikkat çekince teklifler aldı. Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç, ulusal gruptaki misyonuna devam ettiği devirde Şenol Güneş ve Alanyaspor idaresi 41 yaşındaki başarılı teknik adam ile görüşmeler yaptı.

Ali Koç kendisinden fikirler alırken, Pereira’nın ayrılık sürecinde ekibin başına geçmesi konusunda TFF İdaresi’nden müsaade çıkmadı. 

Şenol Güneş ulusal kadroda misyon yaparken takımına son devirde Kenan Koçak’ın girmesi için teklifte bulundu. Euro 2020 sonrası bu da gerçekleşmezken, Alanyaspor İdaresi 2021-2022 dönemi öncesi grubun başına getirmek istediği Koçak’ın peşini uzun mühlet bırakmadı. Süper Lig ve Almanya liglerinden öteki kulüpler de Kenan Koçak’ı yoklarken eski hocası Kuntz ve TFF ulusal kadrolar sorumlusu Hamit Altıntop’un ısrarı ile ay-yıldızlı grupta misyona başladı.

İLK KERE YARDIMCI ANTRENÖR

Kariyeri boyunca teknik adam olarak misyon yapan ve A Ulusal Ekipteki misyonu ile birinci kere yardımcılık yapan Kenan Koçak’a bunun nedeni sorulduğunda ise, “Milli misyon öteki. Ulusal dava ve bayrağımız için bir çok şeyden vazgeçebilirsiniz. Biz bu türlü öğrendik, bu türlü yaşıyoruz. O yüzden bu teklifi reddedemezdim. Ulusal Grup için elimizden geleni yapacağız” karşılığını verdi.

HEYNCKES, NAGELSMANN, TEDESCO, TUCHEL, GUARDIOLA, KLOPP, FLICK VE KENAN KOÇAK…

Julian Nagelsmann ve Domenico Tedesco üzere isimlerle birlikte Hennes Weisweiler Akademisi’nde teknik yöneticilik eğitimini tamamlayan Kenan Koçak, kadro çalıştırırken ve A Ulusal Futbol Grubu’na gelmeden evvel Jupp Heynckes, Thomas Tuchel, Pep Guardiola, Jürgen Klopp ve Flick ile sık sık görüşmeler yapıp, yalnızca futbolun teknik ve taktiği üzerine değil altyapı ve altyapılarda verilecek eğitimler konusunda da dünya futbolundaki kıymetli isimlerle toplantılar gerçekleştirdi. Alman kökenli teknik adamlarla yakın arkadaşlığı bulunan Koçak, gelişen ve değişen futbolla ilgili olarak da sık sık görüşmeler yapıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir