ABD basını itiraf etti: Türkiye’ye bağımlı hale gelecekler

Türkiye’nin, Avrupa’nın Rus gazına alternatif bulma arayışlarında oynadığı role değinen ABD’de devlete bağlı yayın organı Voice of America, “Türkiye, Avrupa’nın Rusya’ya güç bağımlılığını sona erdirmek için kıymetli rol oynuyor” başlıklı bir tahlil yayımlandı.

Haberde, “Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz arzını kısmasıyla birlikte Avrupa Birliği, alternatif kaynaklar bulmak için çabalıyor. AB, boşluğu doldurmaya yardımcı olması için Azerbaycan üzere gaz tedarikçileri arıyor. Türkiye de, bu kış Avrupa’da ışıkların açık tutulması ve fırınların çalışır durumda kalmasında kıymetli bir rol oynayacak formda konumlanıyor.” sözleri kullanıldı.

Avrupa Birliği’nin önünde Rus gazından kurtulmak için devasa bir misyonun olduğu belirtilen haberde, 2021’de Moskova, kıtanın gaz arzının yaklaşık yarısını karşıladığı vurgulandı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Temmuz ayında Azerbaycan’ın başşehri Bakü’ye yaptığı ziyarette belirttiği üzere, güç zengini Azerbaycan, açığı kapatmaya yardımcı olabilecek bir ülke.

Haberde Von der Leyen’in mevzuya ait tabirlerine de yer verildi:

“Avrupa Birliği, Rusya’dan uzaklaşmaya ve daha sağlam, sağlam ortaklara yönelmeye karar verdi. Azerbaycan’ı da ortalarında saymaktan memnunluk duyuyorum. Nitekim bizim için çok kıymetli bir güç ortağısınız ve her vakit muteber oldunuz”

“TÜRKİYE, AVRUPA’NIN GÜÇ GELECEĞİNDE KIYMETLİ BİR OYUNCU”

Bakü şimdiden Avrupa’ya olan arzını yaklaşık üçte bir oranında artırdığı belirtilen haberde, “Gaz, Türkiye’den Yunanistan’a geçen ve Avrupa’nın boru çizgisi ağına bağlanan Trans Anadolu Doğalgaz Sınırı (TANAP) boru çizgisi aracılığıyla taşınıyor. Bu gerçek, Türkiye’yi Avrupa’nın güç geleceğinde kıymetli bir oyuncu yapıyor.” denildi.

Haberde bir uzman görüşüne yer verilerek, “Bütün boru sınırları Türkiye üzerinden geçiyor ve Avrupa boru çizgisine bağlanıyor, bu manada bir geçiş ülkesi. Türkiye’nin bir güç merkezi haline gelebileceğine dair uzun yıllardır birçok plan yapılıyordu ancak hayata geçirilemiyordu.” tabirleri aktarıldı.

Türkiye’nin bir transit geçiş noktası olarak değerinin artacağı vurgulanan haberde, “Ayrıca Türkmenistan’ın geniş gaz rezervleri de birebir vakitte Avrupa’ya potansiyel olarak değerli bir gaz arzıdır. Bu gaz, Azerbaycan ve Türk TANAP boru çizgisi üzerinden batıya aktarılabilir.” denildi.

“TÜRKİYE, BORU SINIRI KAPASİTESİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN PROJELER TASARLIYOR”

Enerji uzmanı ve Türkiye’nin eski Katar Büyükelçisi Mithat Rende’nin görüşlerine de yer verilen haberde, “Türkiye, boru sınırı kapasitesini geliştirmek için projeler tasarlıyor” diyen Rende, şu sözleri kullandı:

Projelerden biri, güney gaz koridoru TANAP’ın kapasitesini artırmak olabilir ve bu iki yıldan daha kısa bir müddette gerçekleşebilir. İkinci proje ise Irak gazını Kuzey Irak’tan getirmek olabilir ve orada yaklaşık 200 kilometrelik bir boru sınırı inşa edilmesi gerekiyor, yani bu çok değerli değil lakin o vakit Irak’taki Federal hükümetin dayanağına gereksiniminiz var” dedi.

“AVRUPA TÜRKİYE’YE DAHA FAZLA BAĞIMLI HALE GELECEK”

Avrupa’nın arz değişikliğine ahenk sağlamak için doğal gaz boru çizgisi altyapısını tekrar inşa ettiği belirtilen haberde, Yunanistan ile Bulgaristan ortasındaki boru sınırının açılış merasimine katılan Von der Leyen’in bu çeşit projelerin ehemmiyetinin altını çizdiği hatırlatılarak, açılıştaki konuşmasından şu tabirlerine yer verildi:

“Bu boru sınırı bir oyun değiştirici. Bulgaristan ve Avrupa’nın güç güvenliği için oyunun kurallarını değiştiriyor. Ve özgürlük demektir. Bu, Rus gazına bağımlılıktan kurtulmak manasına geliyor”

Yunan-Bulgar boru çizgisindeki geçecek gazın, Türkiye üzerinden teslim edilen Azeri gazından sağlandığı vurgulanan haberde, “Avrupa, kendisini Rus gazına bağımlı olmaktan kurtardıkça, en azından orta vadede, gücü için transit ülke olarak Türkiye’ye giderek daha fazla bağımlı hale gelecektir.” denildi.

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir