Abdüllatif Şener istifa etti

Abdüllatif Şener, katıldığı canlı yayında “İstifa etmeyi düşünüyor musunuz sayın Şener?’ sorusuna “Ben esasen istifa ettim” diye karşılık verdi.

Şener, açıklamasının devamında “Eleştirilerimin bir partiden ya da adaydan olmakla ilgisi yoktur” tabirlerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU’NA OY VERMEMİŞ

Şener, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci cinsinde Sinan Oğan’a oy verdiğini; ikinci çeşitte ise geçersiz oy kullandığını söyledi.

CHP’nin eski Konya milletvekili Abdüllatif Şener, aday gösterilmediği ve milletvekili unvanını kaybettiği 14 Mayıs seçimlerinin akabinde açıklamalarıyla reaksiyon çekmişti.

ABDÜLLATİF ŞENER KİMDİR?

Abdüllatif Şener, 1954 yılında Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde doğdu. Baba ismi Bedirhan, anne ismi Ahzerat’tır.

Sivas İmam Hatip Lisesinden mezun oldu ve 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Kısmında lisans eğitimini tamamladı.

Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı Bolu Sevk ve İdarecilik Yüksekokulunda araştırma vazifelisi olarak başladığı akademik mesleğine Gazi Üniversitesinde Maliye Teorisi alanında doktora yaparak devam etti.

Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde dekan yardımcısı oldu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Kısmında öğretim üyeliği yaptı. Maliye Bakanlığında gelirler kontrolörü olarak çalıştı.

2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisinin (AK Parti) kurucuları ortasında yer aldı. 2002 Türkiye genel seçimlerinde Sivas milletvekili seçildi.

2002-2007 yılları ortasında Abdullah Gül Hükûmeti ve Erdoğan Hükümeti’nde devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak misyon yaptı.

2007 yılında yapılan seçimlerde aday olmadı ve AK Partiden istifa etti. 25 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye Partisini kurdu. 2011 Türkiye genel seçimleri öncesinde partisinin genel başkanlığından istifa ederek Sivas’tan bağımsız milletvekili adayı oldu lakin milletvekili seçilemedi.

Kurucusu olduğu Türkiye Partisi, 27 Ağustos 2012 tarihinde kapandı. 2018 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden Konya milletvekili seçildi.

Fransızca bilmektedir. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir