AB’nin ilk eşcinsel devlet başkanı

12 yıldır dışişleri bakanlığı koltuğunda oturan Rinkeviç’in cumhurbaşkanlığı yemini için Letonya’nın başşehri Riga’da resmi merasim düzenlendi.

Rinkeviç’in cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasıyla Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin devlet başkanlığına birinci kere eşcinsel bir isim gelmiş oldu.

Rinkeviç, Dışişleri Bakanlığı yaptığı sırada 2014’te attığı bir twitle eşcinsel olduğunu kamuoyuyla paylaşmıştı.

Elio di Rupo

Eski Belçika Başbakanı Elio di Rupo, AB’nin birinci açık eşcinsel başbakanıydı.

49 yaşındaki Rinkevics, 2014 yılında birinci açıklamasını yapmış ve o vakitten beri LGBT haklarının yüksek sesli bir savunucusu oldu.

Letonya’da eşcinsel evlilik yasa dışı, lakin ülkenin anayasa mahkemesi geçen yıl tıpkı cinsiyetten birliktelikleri tanıdı.

Rinkevics, Mayıs ayında Letonya parlamentosu tarafından ülkenin bir sonraki Cumhurbaşkanı olarak üçüncü tıp oylamada seçildi.

Cumartesi günkü konuşmasında Rinkevics, Rusya ile devam eden savaşta Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini kelam verdi.

Letonya’nın dış siyasetinin “hata yapacak vakti olmadığını” belirterek “hızlı, kararlı ve akıllıca” hareket edeceğini ekledi.

Görevi müddetince, çağdaş ve güçlü bir Letonya için, yasal ve adil bir Letonya için, halkın refahı için, kapsayıcı ve saygılı bir toplum için çaba edeceğini belirten Rinkevics, “Ve daima birlikte çalışarak bunu başarmak mümkün.” dedi.

Rinkevics, dört yıl boyunca devlet başkanlığı yapan Egils Levits’in yerine geçiyor ve gelecek hafta Litvanya’nın Vilnius kentinde yapılacak olan NATO tepesinde Letonya’yı temsil edecek. Letonya, 1990’ların başlarında dağılan Sovyetler Birliği’nden ayrıldıktan sonra 2004 yılında AB’ye katılan Litvanya ve Estonya ile birlikte Baltık ülkelerinden biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir