Alibeyköy Barajı son 10 yılın en düşük seviyesine geldi, açıklamalar iç rahatlattı

İstanbul’da kurak geçen sonbahar aylarının akabinde Aralık ayında da yağış ölçüsünün az olması nedeniyle İstanbul’a su sağlayan barajlarda doluluk oranları her geçen gün azalıyor. İSKİ datalarına nazaran bugün ölçülen doluluk oranı yüzde 32.25 olarak kayıtlara geçti.

Toplam kapasitesi yaklaşık 868 milyon metreküp olan barajlarda 280 milyon metreküp su kaldı. Bu oran son 10 yılın en düşük ikinci doluluk oranı olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz yıl bu tarihlerde yüzde 48.02 olarak ölçülen İstanbul’un barajlarında doluluk oranı, büyük bir kuraklığın yaşandığı 2014 yılında bile yüzde 35.44 olarak kayıtlara geçmişti.

ALİBEYKÖY BARAJI ADETA KURUDU

İstanbul barajlarından kuraklıktan en fazla etkilenen ise Alibeyköy barajı oldu. İSKİ bilgilerine nazaran Alibeyköy barajında doluluk oranı yüzde 18.29  olarak kayıtlara geçti. Bu kıymet son 10 yılın en düşük pahası.

Alibeyköy barajında 2019 yılı ocak ayında yüzde 100 doluluk oranına ulaşılmıştı. Alibeyköy barajında düşen su düzeyi nedeniyle baraj kapaklarının olduğu kısım büsbütün kurudu. Su düzeyinin ölçülmesi için yapılan beton kule ise büsbütün açıkta kaldı. Daha evvel balıkların yüzdüğü tarihi su kemerlerinin olduğu kısımlarda ise sudan eser yok.  Kuruyan bu kısımlarda çok sayıda araba lastik izi dikkat çekti. Bölgedeki değişim havada görüntülendi.

İKİ BARAJ YÜZDE 10’UN ALTINA İNDİ

İstanbul’un öbür barajlarında  da durum çok farklı değil. İstanbul’da doluluk oranının en düşük ölçülen barajı yüzde 4.9  ile Papuçdere barajı oldu. Bu barajın çabucak yakının da bulunan Kazandere barajında ise doluluk oranı yalnızca yüzde 7.06.   İstanbul’un doluluk oranı en yüksek barajı ise yüzde 38.96 ile Terkos oldu.

“HİÇ YAĞMUR YAĞMAYACAK DİYE BİR DURUM OLAMAZ BU KIYAMET SENARYOSU OLUR”

Doluluk oranlarını pahalandıran İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz “İstanbul’un su düzeyleri şu anda bizi telaşa sevk edecek durumda değil. Tıpkı vakitte İstanbul, önümüzdeki yıllarda kuraklık dönemlerinde bile su meşakkati yaşamayacak. Bizim baraj rezervlerimiz yağmurun geç kaldığı devirlerde bizi yönetim edecek durumda.

Istırancalar’dan, Melen’den, Yeşilçay’dan, Ömerli ve Darlık’tan su alabiliyoruz. Ayın 10’undan sonra hava sıcaklıkları düşmesi iddia ediliyor. Soğumaya bağlı olarak da yağış, mevsim normallerine yaklaşacak diye bekliyoruz. Hiç yağmur yağmayacak diye bir durum olamaz bu kıyamet senaryosu dediğimiz bir şey olur” dedi.

“ALİBEYKÖY BARAJI’NI YILLARCA AYLARCA ÇALIŞTIRMADIĞIMIZ DEVİRLER DE OLDU”

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz “Şu anda suyu açısından telaş verici bir durum yok. Yaklaşık 2 milyon metreküp suyu bu kurak periyotta bile dış kaynaklardan temin ediyoruz. 15 günde bir aylık simülasyonlarımız oluyor en son gelen Ocak simülasyonunda en az 20 yıl öncesinin yağış bilgileriyle bile bizim seneye ocak ayında beklentimiz yüzde 20 düzeyi, yani bitmesi kelam konusu değil. Alibey Barajı 30 milyon metreküp beklentimizin olduğu küçük barajlardan biri.

Alibeyköy Barajı’nda içinde su olduğu vakit, Alibeyköy’ü biz dönem öncesi bitirmeye çalışırız. Alibeyköy’ü yıllarca, aylarca çalıştırmadığımız periyotlar de oldu. Alibeyköy’den yılda 30 milyon metreküp su alırız ki yılda, ki biz 1 milyar 100 milyon metreküp su işletiyoruz. Alibeyköy Barajı’na bakarak rastgele bir varsayımda bulunmak uygun değil” diye konuştu.

“İSTANBUL’UN SUYUYLA İLGİLİ B PLANIMIZ DA C PLANIMIZ DA VAR”

Solmaz “İstanbul’un suyuyla ilgili B planımız da var C planımız da var. B planı; Deniz suyundan elde edilebilir mi? Deniz suyundan içme suyu elde edilir fakat deniz suyuna girdiğiniz vakit maliyet sorununun yanında öteki sorunlar de var.

Türkiye’nin bulunduğu enlemlerde hiçbir deniz suyundan içme suyu elde eden ülke göremezsiniz. İstanbul’a denizden su elde etmeye gerek yok, bunun getireceği çevresel sorun de var. Bu türlü bir şey düşünmüyoruz ancak fizibilite hazırlıklarımız var. Nüfus iddialarına bakarak ana planımız Melen suyuna alternatif olabilecek, Mudurnu suyu dediğimiz tekrar uzak bölgelerden çalışmalarımız var.

Uzun yıllardır planımız olan Meriç’ten su getirmek üzere de projelerimiz var, bunlarla ilgili fizibilite çalışmalarımız da var. Dediğim üzere kısa vadede ki bu da 25-30 yıldır, İstanbul için kuraklık ön görmüyoruz” dedi.

İSTANBUL BARAJLARINDA DOLULUK ORANINDA SON DURUM

Alibeyköy Barajı: Yüzde 18.04

Büyükçekmece : Yüzde 35.65

Darlık : Yüzde 28.09

Elmalı : Yüzde 31.95

Istrancalar : Yüzde 36.44

Kazandere : Yüzde 7.53

Ömerli : Yüzde 35.96

Papuçdere : Yüzde 4.72

Sazlıdere : Yüzde 37.46

Terkos : Yüzde 38.96

(DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir