Bakan Nebati: Kasım ayından itibaren enflasyonda belirgin bir düşüş trendine girdik

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon oranlarını yorumladı. Nebati, “Kasım ayından itibaren enflasyonda bariz bir düşüş trendine girdik ve 2022 yılını Orta Vadeli Program gayemizin altında bir noktada kapatıyoruz.” değerlendirmesini yaptı. 

Nebati Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Aralık ayında aylık bazda yüzde 1,18 düzeyinde gerçekleşen tüketici enflasyonu ile yıllık TÜFE enflasyonu 20,12 puan düşerek yüzde 64,27’ye gerilemiştir. Kasım ayından itibaren enflasyonda bariz bir düşüş trendine girdik ve 2022 yılını Orta Vadeli Program gayemizin altında bir noktada kapatıyoruz. Tıpkı devirde, yurt içi üretici fiyat endeksinin (Yİ-ÜFE) de aylık bazda yüzde -0,24 oranında gerçekleştiğini ve yıllık Yİ-ÜFE’nin 38,30 puan azalarak yüzde 97,72’ye gerilediğini görüyoruz. Tüm dünyada şiddetli şartlara sahne olan 2022 yılını, yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceleyen Türkiye İktisat Modelimiz (TEM) sayesinde muvaffakiyetle geride bıraktık.” tabirini kullandı. 

Nebati şunları kaydetti:

“Fiyat artışlarına yönelik aldığımız tedbirler ve fiyatlarda yapılan güzelleştirmelerle, vatandaşlarımızın alım güçlerini koruduk. TEM çerçevesinde enflasyona karşı uyguladığımız siyasetlerin birikimli tesirlerini önümüzdeki aylarda tüm vatandaşlarımız daha net hissedeceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlarken, enflasyona karşı sürdürdüğümüz amansız çabamızda, işsizliğe ve küçülmeye yol açmayan siyasetleri uygulamaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir