BioNTech ile İngiltere arasında dev anlaşma

İngiltere Sıhhat ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bugün BioNTech ile mRNA bazlı kanser aşısı için iştirak yapacağını duyurdu. İştirakle birlikte İngiltere’de 2030 yılına kadar 10 bin kanser hastasının mRNA bazlı bireye özel kanser aşısı içeren tedaviyi, açılacak araştırma geliştirme merkezleri aracılığıyla alacağı söz edildi.

İngiltere Sıhhat ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, 2030 yılına kadar İngiliz hastalara 10 bin şahsileştirilmiş tedavi sunmayı amaçladıkları belirtildi.

İLK KLİNİK DENEYLER AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK

İngiltere Sıhhat ve Sosyal Hizmetler Bakanı Steve Barclay ile BioNTech ortasında bugün imzalanacağı belirtilen ve tarihi olarak nitelendirilen mutabakat zaptının ayrıntılarına nazaran, kanser hastaları kanser aşıları üzere şahsileştirilmiş mRNA tedavilerini araştıran klinik deneylere erken erişim elde edecek ve her aşı, hastaya özel olacak.

Bakanlık birinci klinik deneylerin en erken bu yılın Ağustos ayında başlayacağını vurguladı.

20 MİLYAR POUND AYRILDI

Sağlık Bakanı Barclay ortaklıkla ilgili, “Kanser tespit edildiğinde göğüs, akciğer ve pankreas kanseri de dahil olmak üzere mümkün olan en uygun tedavilerin mümkün olan en kısa müddette yapılmasını sağlamalıyız. BioNTech, Covid-19 aşısı konusunda dünyaya liderlik etmeye yardımcı oldu ve bilimsel ilerleme, yenilikçilik ve en son bilimsel teknolojiye olan bağlılığımızı paylaşarak onları, kanser aşıları üzerinde birlikte çalışacak bir muahede için eksiksiz ortaklar haline getiriyor” dedi.

Açıklamada, “Bu mutabakat, hükümetin araştırma ve geliştirme harcamalarını yılda 20 milyar pounda çıkarma taahhüdüne dayanıyor ve İngiltere’nin yenilikçi şirketlerin araştırmaya yatırım yapması, yeni tedavileri denemesi ve hastaları daha tesirli bir halde tedavi etmesi için dünyanın en alımlı yerlerinden biri olmaya devam ettiğini gösteriyor” denildi.

UĞUR ŞAHİN’DEN AÇIKLAMA

BioNTech’in mutabakatla birlikte İngiltere’de araştırma ve geliştirme merkezleri ve ofisleri açacağının altı çizildi.

BioNTech Kurucusu ve CEO’su Prof.Dr. Uğur Şahin iştirakle ilgili olarak, “Ulusal Sıhhat Servisi (NHS), akademi, düzenleyici kurum ve özel kesim örnek teşkil edecek halde birlikte çalıştığı için İngiltere, Covid-19 aşılarını bu kadar süratli bir formda muvaffakiyetle (halka) ulaştırdı. Bu mutabakat, Covid-19 salgınından alınan derslerin bir sonucudur. Herkes birebir gaye için problemsiz bir biçimde birlikte çalışırsa ilaç geliştirme, kestirme yolları kullanmadan hızlandırılabilir. Bugünkü muahede, kanser hastaları için birebirini yapmaya kararlı olduğumuzu gösteriyor. Gayemiz, 20 yılı aşkın müddettir araştırdığımız teknolojileri kullanarak bağışıklık tedavileri ve aşıların gelişimini hızlandırmaktır. İşbirliği, dünya çapında toplu olarak yüz milyonlarca insanı etkileyen çeşitli kanser tiplerini ve bulaşıcı hastalıkları kapsayacak. Başarılı olursa bu işbirliği, hastalar için sonuçları düzgünleştirme ve İngiltere ile dünya çapında bulaşıcı hastalıklara karşı yenilikçi aşıların yanı sıra kanser bağışıklık tedavileri paketimize erken erişim sağlama potansiyeline sahiptir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir