Bloomberg Ekonomisti Baziki: “Türkiye Ekonomi Modeli”, dört hedefinde de başarısız oldu

Bloomberg Ekonomisti Selva Baziki, “Türkiye İktisat Modeli’nin” birinci yılında hedeflediği dört mevzuda da başarısız olduğunu belirtti.

Model ile yatırımların artacağı, cari fazla verileceği, liranın güçlendirileceği ve fiyat istikrarının sağlanacağı söylenmişti. Lakin, ortadan geçen bir yılda, Model, dört maksadına de ulaşamadı.

Baziki, yatırımların yıllık bazda azaldığını; çeyreksel bazda bakıldığında ise son iki çeyrekte tıpkı trendin görüldüğünü kaydetti. Baziki, cari açığın ise neredeyse 10 yılın doruğu olan eksi 38,2 milyar dolar düzeyinde olduğunu hatırlattı.

Bloomberg Ekonomisti, TL’nin dolar karşısında yüzde 29 kıymet kaybettiğini ve Arjantin Peso’sunun akabinde dolar karşısındaki en makus performansı gösterdiğinin altını çizdi. Enflasyon ise 24 yılın tepesine çıkarak yüzde 85 düzeylerini geçti.

Baziki, cari açık ve enflasyonun artmaya devam edeceği öngörüsünde bulundu. Selva Baziki, yatırımların artabileceğini lakin gevşek para siyasetinin TL’yi zayıflatmaya devam edeceğini belirtti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir