BM Genel Sekreteri’nden dünyaya tahıl koridoru çağrısı: Bu hayati girişimin süresi uzatılmalı

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq tarafından yapılan yazılı açıklamada, Guterres’in denetlemelerdeki yavaşlama ve Yuzhny/Pivdennyi Limanı’nın saf dışı bırakılmasından keder duyduğu belirtildi.

Açıklamada, kelam konusu durumun, gemilerin hareketliliğinde azalmaya ve global pazarlarda besin tedarikinde düşüşe yol açtığına dikkati çekildi.

Gıda ihracatlarının Ekim 2022’de 4,2 milyon tondan mayısta 1,3 milyon tona gerileyerek teşebbüsün başlangıcından bu yana en düşük düzeye ulaştığı aktarılan açıklamada,

“BM Genel Sekreteri, taraflara operasyonları hızlandırma ve bu hayati teşebbüsün müddetini uzatmaları için gerekli tüm çabayı sarf etmeleri davetinde bulunuyor.”

sözüne yer verildi.

Açıklamada, BM’nin tahıl teşebbüsü ve Rusya ile BM ortasında imzalanan mutabakat zaptına bağlılığının tam olduğu vurgulanarak, bilhassa Ukrayna ve Rusya’da hasat vaktinin başladığı bu periyotta teşebbüsün değerli olduğuna işaret edildi.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının global besin fiyatları üzerindeki tesirini azaltmak için BM, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen merasimde, Karadeniz Tahıl Koridoru Muahedesi’ni imzalamıştı.

19 Kasım 2022’den itibaren 120 gün uzatılan mutabakatın, 18 Mart’ta tekrar uzatılmasına karar verilmişti.

18 Temmuz’da müddeti dolacak muahedeye ilgili Rus yetkililer, bunun uzatılması için bir mümkünlük görmediklerini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir