Borsadan kapanış rekoru

 Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 0,14 artışla günü 5.454,79 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 7,56 puan artarken, toplam süreç hacmi 90,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,04, holding endeksi yüzde 0,22 bedel kaybetti. Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 4,55 ile inşaat, en çok kaybettiren yüzde 1,52 ile sigorta oldu.

Analistler, dünya genelinde ekonomik aktivitenin güçlü kaldığına işaret eden dataların sıkı para siyasetlerinin devam edeceği telaşlarını artırması ile global hisse piyasalarında dalgalı bir seyir izlendiğini söyledi.

Bugünden itibaren başlayan Noel tatillerinin tesiriyle süreç hacimlerinin düşebileceğini belirten analistler, haftaya Japonya Merkez Bankası ( BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda’nın açıklamaları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantı özetinin piyasaların odağında olacağını söz etti.

Haftaya bilgi gündeminde yurt içinde gerçek kesim inanç endeksi ve kapasite kullanım oranı, ekonomik inanç endeksi, dış ticaret istikrarı yurt dışında ise Japonya’da sanayi üretimi ve işsizlik oranı, Çin’de sanayi karları, ABD’de bekleyen konut satışları ve haftalık işsizlik maaşı müracaatlarının öne çıkacağını lisana getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.500 düzeyinin direnç, 5.350 puanın dayanak pozisyonunda bulunduğunu bildirdi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir