Bu sefer kadınların üniversiteye gidilmesi hedef alındı: ‘Kadının üniversite okuması haram’

İmamların bayan tersi yaptığı açıklamalara bir yenisi eklendi. Bir imam, bayanların üniversite eğitimi almasını maksat aldı. 

Kadınlar için üniversiteye gitmenin haram olduğunu tabir eden imam, “Fatih Sultan Mehmet’in annesi de üniversite okumadı” mazeretini sundu.

İmamın “Kadınların, hanımların pantolon giymesi haramdır. Hanımın ne işi var üniversitede. Yanlışsız söylüyor ne işi var, otursun konutunda. İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Muhammed Han’ın anası hiçbir üniversite bitirmedi. ODTÜ, Bilkent, Harvard, bunların hiçbir adedini bitirmedi. Lakin o ana bir sefer Fatih’ini 7 yaşında bir hocaya teslim etti. Orada da terbiye aldı” sözleri tartışma yarattırken toplumsal medyadan da reaksiyon ile karşılandı.

İLK DEĞİL 

Kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ve İmam Halil Konakcı bayanları amaç almıştı. Ünlü, “Müslüman bayana, islamın dışı bir dinden bayan tıpkı yabancı erkek kararındadır. Müslüman bayan, kafire bayanların yanında da erkek varmış üzere oturacak” derken, Halil Konakcı ise “Sokaklar kasap dükkanı üzere. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor artık” tabirlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir