CHP’li Adıgüzel: Seçim akşamı sistemimiz kesintiye uğramadı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lider Yardımcısı Onursal Adıgüzel, evvelki gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 28’nci Devir Milletvekili Genel Seçimi’nin akabinde data sistemiyle ilgili kesinti yaşandığı savlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Adıgüzel şunları söyledi:

“Türkiye tarihinin en değerli ve en ağır iştirakli seçimlerinden birini dün gerçekleştirdik. Türkiye genelinde 192.214 sandıkta 50 milyonun üzerinde vatandaşımız oy kullandı.

Oy kullanma sürecinin sona ermesi ve sayım süreçlerinin başlaması prestijiyle; 192.214 sandıkta daha önceden görevlendirdiğimiz Sandık Kurulu Üyesi, Okul Bilişim Sorumlusu, Müşahitlerimiz ve Sandık Sonuç Giriş Sorumlusu arkadaşlarımız vasıtası ile sonuçlar birinci andan itibaren meselesiz formda genel merkezimize aktarılmaya başlandı.

Bu operasyon mühletince oluşabilecek tüm riskleri sıfıra indirmek ismine sistemlerimizi şahsen takip ettim. Sistemlerimizin maruz kaldığı yüzlerce siber atağa karşı anlık müdahaleler ile sistemlerimizi ayakta tutmayı başardık ve data akışımız bir saniye dahi kesintiye uğramadı.

Sistemlerimize yurt dışı kaynaklı yapılabilecek yüklü hücumların önüne geçmek için yurt dışından erişime kapattık. Bu bir güvenlik önlemiydi fakat birtakım kaynaklarca bizim erişime kapattığımız ve seçim akşamı açık olmasına muhtaçlık duymadığımız subdomainler üzerinden sistemlerimizin çöktüğü istikametinde bir algı inşa edildiğini görmekteyiz. Bu tezler gerçekle bağdaşmamaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak herkesin erişimine açık bir seçim sonuç ekranı yayınlamayı hiçbir vakit taahhüt etmedik. Bizim birincil önceliğimiz tüm sandıklardan yanlışsız sonucu almak ve ihtilaflı durumlar olması halinde de bunlara süratlice türel itiraz süreçlerini başlatabilmektir. Bu nedenle de seçim akşamı şahsen bu operasyonun başında bulunarak, Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, parti yöneticilerimize ve ittifak bileşenlerimize anlık olarak sistemlerimiz üzerinden gelen dataların transferini sağlamış bulunmaktayız.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüm takımları ve istekli arkadaşlarımız en süratli formda sandık başından sonuçları alarak genel merkezimize ulaştırmış ve AKP Genel Başkanı’nın oldu bittiye getirerek ‘seçimi kazandık’ deme hevesini kursağında bırakarak seçimlerin ikinci tipe kalması ismine tarihi bir rol oynamıştır.

Dün geceden itibaren bir saniye bile orta vermeden genel merkezimizde çalışmalarımızı birebir kararlılıkla sürdürüyor ve her bir oyu korumak ismine sandıklarda, il/ilçe seçim konseylerinde ve genel merkezimizde canla başla gayret eden herkese teşekkür ediyorum. Genel Liderimiz Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nu 13. Cumhurbaşkanımız yapmak için ikinci cins seçim çalışmalarımıza tıpkı kararlılık ile devam ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir