CHP’nin ‘Tarım Kredi ortaklarının zararları araştırılsın’ önerisini AKP ve MHP reddetti

CHP, Tarım Kredi Kooperatifleri idaresinin aldığı kararlar nedeniyle ortakların uğradığı ziyanlarının araştırılması için daha evvel önerge vermişti. CHP, önergenin Genel Kurul’da bugün görüşülmesini önerdi. Teklif üzerine kelam alan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“HER 3 KÖYE TARIM KREDİ KOOPERATİFİNİ GÖTÜRMÜŞÜZ”

* Çiftçimizin en değerli kuruluşu, kökü Osmanlı’ya kadar dayanıyor ancak Gazi Mustafa Kemal Atatürk o kadar çok ehemmiyet vermiş ki 1 no’lu ortak olmuş, dilekçe vererek. Her üç köye Tarım Kredi Kooperatifini götürmüşüz. Çiftçi, vaktinde çok mutlu olmuş.

* Niçin? En yakın komşusu, en yakın dostu diye oradan gübre almış, ilaç almış, tohum almış, mazot almış, vereseye yazdırmış, hasat vakti ödemiş ve Tarım Kredi Kooperatifleri de büyümeye başlamış; gübre fabrikaları kurmuş, ilaç fabrikaları kurmuş, yem fabrikaları, tohumculuk tesisleri, sulama sistemleri, her şeyi kurmuş; bir sürü gayrimenkuller, yerler, varlıklar edinmiş.

“AKP, ADETA SON YILLARDA TARIM KREDİ’YE ÇÖKMÜŞ”

* Sonra, AKP iktidarı olmuş. AKP iktidarının birinci yıllarında nedense Tarım Kredi’nin bu varlıkları çok dikkat çekmemiş; zira TÜPRAŞ var, TELEKOM var, limanlar var, bankalar var, sigorta şirketleri var. AKP, adeta son yıllarda Tarım Kredi’ye çökmüş. Tarım Kredi, çiftçinin dostu olarak gitmiş; bak, bu formda icradan satılık traktörler, bunları yapan Tarım Kredi.

“BU ÇALINAN, ÇİFTÇİMİZİN PARASI”

* OYAK’ta iştirak olduğu, Tarım Kredi’nin payı olduğu, 50 yıldan beri payları var; HEKTAŞ ilaç firmasını, nedense para lazım olmuş, 1,1 milyar liraya sattılar. Ne vakit? Ağustos ayında. Nedense şirket birden kârlandı, 3,7 milyar lira oldu. Yani çiftçinin 2,6 milyar lirasını da gasp ettiniz. Borsa İstanbul’da peyderpey satılsaydı buradan çiftçi para kazanacaktı. Üç ayda bu türlü bir kâr hiçbir yerde yok.

* Ne oldu da hiç satılmamış paylar bu genel müdür gelince, Tarım Kredi’ye vazifeler verince satılmaya başlandı. AKP Genel Başkanı, ‘Bu marketlerin sayısını artıracağız’ diyor; bu ziyanların nereden karşılandığını, çiftçinin giden parasını söylemiyor. Tarım Kredi marketlerinin ziyanlarını açıklayın. Tarım Kredi’nin ziyanını biz az çok biliyoruz, 30 milyar liralardan bahsediliyor. Bu çalınan, çiftçimizin parası.

“ÇİFTÇİLERİMİZ TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNİ NE ACI Kİ ‘FAİZCİ’ OLARAK ANMAKTADIRLAR”

CHP’nin önergesi üzerine İYİ Parti Kümesi ismine Aksaray Milletvekili Ayhan Erel konuştu. Erel, şu tabirleri kullandı:

* Çiftçilerimiz, bu kooperatif için, ‘Günümüzün en büyük tefecisi, en büyük faizcisi Tarım Kerdi Kooperatifleri ile kamu bankaları olmuştur’ demektedir. Çiftçilerimizin mallarına, traktörlerine konan hacizlerden ötürü Tarım Kredi Kooperatiflerini ne acı ki ‘faizci’ olarak anmaktadırlar. Bunun yanında, Tarım Kredi Kooperatiflerinde yaşanan yolsuzluklar ise gündemden hiç düşmemektedir. Kooperatifin bir evvelki genel müdürü, AK Parti eski milletvekili eşinin ismine aldığı daireyi Tarım Krediye kiraya vermesi; maaş, kayırmalar ve gibisi maddi mevzularla gündeme gelmiş ve sonunda vazifeden alınmıştı” kelamlarıyla AKP’yi eleştirdi.

“YENİ GENEL MÜDÜR DE ÇOK SAYIDA YERDEN MAAŞ ALIYOR, ÇİFTÇİLER İSE BORÇ YÜZÜNDEN İNTİHAR EDİYOR”

HDP Kümesi ismine kelam alan İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da şöyle konuştu:

* Tarım Kredi Kooperatifleri, iktidarın özel olarak yerleştiği kurumlardandır. Başındakilerin demokratik, şeffaf, iştirakçi prosedürlerle seçilmediğini biliyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri, iktidarın, tarımda kendine yeten ülke olmak yerine ‘Sen üretme, ben ithal ederim’ siyasetinin, yani neoliberal siyasetlerin devlet üzerinden hayata geçirildiği düzenek hâline de dönüştürülmüştür ve Tarım Kredi Kooperatifi, yıllardır iktidarın arpalığı, yolsuzluğun ve usulsüzlüğün odağı olarak çarşaf çarşaf ifşa olmaktadır ve Sayıştay raporlarında da yer almaktadır. 11 maaş aldığı tespit edilen eski AKP vekili, Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü de yerine gelen yeni Genel Müdür de çok sayıda yerden maaş alıyor, çiftçiler ise borç yüzünden intihar ediyor.

“İDDİA ÇOK LAKİN HİÇBİRİNİN İSPATI YOK, ASLI YOK”

CHP Kümesi’nin önerisi üzerine AKP Kümesi ismine Kars Milletvekili Yusuf Kılıç kelam aldı. Kılıç, “Dediler ki ‘Tarım Kredi ziyan ediyor’. 2022 yılında Tarım Kredi açıkladı, hiçbir ziyanı olmadığı üzere epey regülasyon vazifesi üstlenmiş olmasına karşın yılı kârla kapatmış bir kuruluştan bahsediyoruz. Argüman çok fakat hiçbirinin ispatı yok, aslı yok. Lütfen, hoş çalışan, kooperatif mahiyetindeki, çiftçinin göz bebeği olan bu kuruluşumuzun faaliyetlerini takdirle karşılamanızı bekliyoruz” dedi.

CHP’nin önerisi, Genel Kurul’da AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir