‘Çocukluğumuzda sokakta tarihi eser toplardık’

MEHTAP GÖKDEMİR/TARSUS- Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ‘Kleopatra Yılı’ temasıyla birincisi gerçekleştirilen ‘1. Milletlerarası Tarsus Festivali’nin ikinci gününde şenliğin açılışını gerçekleştirdi. Kleopatra Kapısı’ndan başlayan Kortej Yürüyüşü’ne katılan Seçer, gazetecilerle yaptığı sohbette Tarsus’un her yanında tarihi kalıntılar olduğuna belirterek, şunları söyledi:

‘Ölümsüzlük iksiri’

“Çocukluğumuzda ben hatırlıyorum, sokaklarda yerin altından tarihi eser toplardık. Ya da bir mesken yapılıyorsa, temeli atılıyorsa gidin bakın kesinlikle bir tarihe kepçe vuruluyor demektir. Oradan kesin bir kalıntı çıkar. Bir lahit çıkar, bir tarihi eser çıkar, bu türlü bir coğrafya.”

Okuduğu bir kitaptan bahseden Seçer, “Burası çok gizemli, şu bölgeyle ilgili  bir kitap elime geçmişti. Okudum da, hayat iksirine getirdi işi. Buralarda bir yerde bulursak daha vefat yok bize, buralarda bir yerdeymiş. Tarife nazaran Makam Camii’nin orada, yer altında bir yerde” dedi. “Tarsus’a gelinmesinin mottosunu buldunuz, bunu söyleyin” kelamına karşı Seçer, “Gelin, ölümsüzlük iksirini bulun burada” diyerek espriyle karşılık verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir