Deprem evlerini Erdoğan’a yakın şirket

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Marmaris’teki yazlık Saray’ın imali ile iktidara yakınlığı bilinen Rönesans Holding’e bağlı REC Milletlerarası İnşaat şirketi sarsıntı bölgesindeki ihaleleri almaya devam ediyor.

Bu ihaleler 21/B pazarlık metoduyla, ihaleye çağrılan iktidara yakın şirketlere gidiyor. Bunun son örneği Hatay Antakya’da yapılacak 1131 konutun ihalesinde ortaya çıktı.

12 Mayıs’ta düzenlenen konut imal ihalesin altı şirket teklif verdi ve ihale 2 milyar 355 milyon lira karşılığında Rönesans Holding’e bağlı REC Memleketler arası İnşaat şirketine gitti.

İhalede ayrıyeten yerli istekliler lehine yüzde 15’lik fiyat avantajı uygulanması kararlaştırıldı.

SADECE SON 2 AYDA 20 MİLYARLIK İHALE

Rönesans Holding’in yalnızca son iki ayda aldığı iş ve ihalelerin bedeli dahi dudak uçuklatıyor. Şirket daha bir ay evvel Hatay Defne’de yapılacak yeni zelzele konutlarının ihalesini 3 milyar 89 milyon liraya almıştı. Zelzele konutlarının üretimi için şirketin kasasına 5 milyardan fazla para girecek.

Yine son iki ay içinde İstanbul Sancaktepe’de yapılacak olan kent hastanesinin ihalesi de 16 milyara Rönesans’a gitmişti.

İzmir Konak’ta bulunan Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın yeri şirkete verilmişti. Zelzeleye dayanıksız olduğu belirtilen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin binalarını da Rönesans Holding yenileyecek.

Şirketin kamudan aldığı ihalelerin toplam bedeli yüz milyarlarca lirayı buluyor.

RÖNESANS HOLDİNGİN YAPTIĞI PROJELER

Öte yandan ihaleyi alan Rönesans Holding’in Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yanı sıra Marmaris Okluk Koyu’ndaki yazlık sarayı da inşa eden şirket olduğu biliniyor.

11 kent hastanesinden, Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ve İstanbul Başakşehir’de bulunan toplam beş kent hastanesini Rönesans Holding işletiyor.

Ayrıca holding isminden son olarak, milyonlarca liralık İstanbul Atatürk Havalimanı pistleri üzerine inşa edilen pandemi hastanesiyle kelam ettirmişti.

Sadece holdinge bağlı Rec Memleketler arası İnşaat Şirketi, yalnızca kamudan son 6 yılda 13 başka ihale aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli ise 12 milyar TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir