DİSK raporu: Asgari ücretli, İstanbul’da ancak 17 metrekarelik bir daireyi kiralayabiliyor

Asgari fiyatlı eline geçen fiyat ile kendisi ve ailesi için besine öğün başına 27 lira ayırabiliyor. Bilgilere nazaran, taban ücretlinin her bir öğün için kişi başına ayırabildiği meblağ 6,8 lira. Minimum fiyatla, İstanbul’da fakat 17 metrekarelik bir daireyi kiralanabiliyor.

DİSK/Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi BİSAM, TÜİK Tüketim Harcamaları İstatistiklerinde en fakir yüzde 20’lik gelir kümesinin husus kümelerine nazaran yaptığı harcama oranlarını baz alarak gelecek yılın minimum fiyatının satın alma gücünü hesapladı.

Hesaplamalara nazaran, eşi çalışmayan, 2 çocuklu bir minimum fiyatlı, şubat ayında eline geçecek olan 8 bin 506 liralık gelirinden besin için günlük ayırabileceği 82 lira ile hem eşinin hem kendinin hem de çocuklarının masraflarını karşılamak durumunda. Buna nazaran taban ücretlinin her bir öğün için kişi başına ayırabildiği fiyat 6,8 lira.

Söz konusu ailenin dışarıdan yemek hizmetlerine ayırabildiği meblağ ise aylık 323 lira olacak. Buna nazaran aile fertlerinin dışarıda yapılmak zorunda olunan besin harcamalar için ayrılabileceği fiyat ise toplam günlük 10 lira olacak.

Kira içi ayırabildiği fiyat 1700 TL 

Endeksa.com veritabanı sonuçlarına nazaran Kasım 2022 tarihi prestiji ile Türkiye genelinde ortalama kiralık konutların metrekare fiyatının 58,6 TL olduğunu varsayıldığında minimum ücretlinin kira için ayırabileceği meblağ ise yalnızca 1700 TL oldu. Buna nazaran taban fiyatlı kiraya çıkmak istediğinde ortalamada kasım fiyatları ile fakat 29 metrekarelik bir daire tutabiliyor.

2023 yılı taban fiyatıyla çalışan birisi İstanbul’da fakat 17 metrekarelik bir daireyi kiralayabiliyor. Taban ücretlinin, çalıştığı işyerinin servis imkânı yoksa işyerine ulaşımı da büyük bir sorun. İstanbul’da bir aylık abonman fiyatı 602 TL.

Asgari ücretlinin çocuğunun eğitimi için ayırabileceği meblağ aylık 74 lira her bir çocuk için 37 lira olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir