Dudak yarası kanser çıktı, kol derisinden yenisi yapıldı

Kol derisinden yapılan dudakla sıhhatine kavuştu

Oltu ilçesi Tuzla köyünde yaşayan 2 çocuk babası 66 yaşındaki İsrafil Taşkın’ın yaklaşık 1 yıl evvel alt dudağında yara çıktı.

“Basit yara” kanısıyla doktora gitmeyen Taşkın, yarası büyüyünce yemek yemesinde ve yaşantısında sorun yaşamaya başladı.

Bir müddet evvel muayene için Erzurum Kent Hastanesinden Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Burak Ergün Tatar’a başvuran Taşkın’a, tetkiklerinde alt dudak kanseri teşhisi konuldu ve boyun bölgesinde kuşkulu lezyonlar görüldü.

Taşkın, tabipler Tatar ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı Egehan Salepci tarafından ameliyata alındı.

Yaklaşık 7 saat süren operasyonla dudak bölgesindeki kanserli hücre ve kuşkulu lezyonlar temizlenen Taşkın’a kolundan alınan damarlı doku da nakledilerek dudak yapıldı.

Taşkın, ameliyat sonrası hastanede gördüğü tedavinin akabinde taburcu edildi.

DOKTORLARIN DİKKATİYLE KANSER ÇIKTI

Plastik cerrah Tatar, hastanın dudağındaki küçük kitlenin sonrasında ani halde büyüdüğünü belirterek, “Hemen biyopsiyle kitleyi tanımladık kanser çıktı. Bu tip dudak kanserlerinde boynundaki lenf bezlerine yayılma ihtimali olduğu için gerekli tetkikleri yaptık ve KBB tabibine yönlendirdik. Orada kuşkulu lezyonlar görünce bir arada ameliyata girdik.” dedi.

Tatar, bu tip ameliyatlarda dudaktaki kesimin tümörden temizlenmesi için geniş alınması gerektiğine işaret ederek, operasyonda kanserli bölgenin büsbütün temizlendiğini aktardı.

Ameliyatta KBB tabibinin boynundaki lenf bezlerini temizlediğini söz eden Tatar, “6-7 saatlik operasyonla hür doku nakli dediğimiz mikro cerrahi süreçlerle sol koldan doku alıp ağzına yerleştirdik. Damarları dikip onardığımız için ağır bakımda kalması gerekiyordu, sonra tekrardan servise aldık.” diye konuştu.

Tatar, “Hastanın kolundan alınan dokuyla dudak yaptık, mikro cerrahi metotlarla bu işler yapılıyor. Bazen bacaktan alabiliyorsunuz biz koldan tercih ettik. Birinci başlarda dudak şiş üzere oluyor lakin vakitle yeterlice çekilerek olağana yakın bir dudak boyutunu alıyor. Kıymetli olan konuşabilmesi ve yemek yemesi, onlarla ilgili de bir işlevsel bozukluk yok.” tabirlerini kullandı.

KBB hekimi Salepçi de ameliyatın epeyce özellikli ve güç olduğunu anlatarak, “Mikroskopik olarak damarlar dikiliyor, elimden geldiğince yardımcı oldum. Bu hastalıkta, bilhassa baş boyun bölgesi dediğimiz bölgedeki kanserlerde uzunluğuna sıçrayabiliyor, o yüzden oradaki lenf bezlerini de temizlemek gerekiyor.” dedi.

“ÇOCUKLARIM YEMEK YEDİRİYORDU”

Ameliyatı yapılan Taşkın ise bir yıldır muayene olmayı ertelediğini belirterek, “Dudağımdaki hastalık boynuma kadar gitmiş. Sağ olsun Burak bey ameliyat etti ve kanseri temizledi. Sonra kolumdan et alıp dudak yaptı. Evvelden güç oluyordu, çocuklarım yemek yediriyordu, makûs manzara vardı, rahatsız ediyordu. Burak bey bizi büyük bir kaygıdan kurtardı, Allah onurunu artırsın.” diye konuştu.

Hastanın eşi Ayten Taşkın da evvelden yemek yiyemeyen ve daima yara bölgesi kanayan eşinin sıhhatine kavuştuğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir