Dünyanın en ünlü mafya babalarından Cosa Nostra lideri Matteo Messina Denaro yakalandı

İtalya’da, dünyanın en büyük mafyalarından Cosa Nostra’nın lideri Matteo Messina Denaro’nun Sicilya’nın başşehri Palermo’da yakalandığı açıklandı.

İtalya emniyeti, 30 yıldır aranan ülkenin en önemli mafya önderlerinden Denaro’nun özel bir hastanede gözaltına alındığını duyurdu. Denaro, Sicilya mafyasının en kıymetli isimlerinden biri olarak dünya çapında tanınan bir isim. İsmi Sicilya’yla özdeşleşen Cosa Nostra, İtalya’da yırtıcı cinayetlerle çok sayıda kişinin vefatına yol açmıştı.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Denaro’nun yakalanmasını “ülkemiz için büyük bir zafer” diye niteleyerek polise teşekkür etti.

Dünyanın en büyük mafya örgütlerinden olan, hatta dünyada kurulan birinci mafya örgütü olarak da anılan Cosa Nostra, çok sayıda sinemaya ve diziye de bahis olmuştu. Sicilya mafyasının önde gelen ailelerinden birinin üyesi olan ve küçük yaşta cinayetlerine başlayan 60 yaşındaki Denaro’nun en az 50 kişinin vefatında sorumlu olduğu düşünülüyor.

Denaro, yıllardır FBI tarafından aranan “dünyanın en azılı 10 suçlusu” ortasında yer alıyordu. Yıllardır görünmeyen Denaro’nun yaşlanmış halinin bilgisayar yardımıyla hazırlanan robot fotoğrafları polise dağıtılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir