Ekaterina Avramova: Bulgaristan’dan destek göremeyince Türkiye’yi seçtim

Cezayir’in Oran kentinde 25 Haziran-6 Temmuz tarihleri ortasında düzenlenen 2022 Akdeniz Oyunları’nda 2 bronz, pandemi nedeniyle 1 yıl ertelenip 9-18 Ağustos tarihlerinde Konya’da gerçekleştirilen İslami Dayanışma Oyunları’nda da 4 altın madalya kazanan Bulgaristan asıllı ulusal yüzücü Ekaterina Avramova, şu an Türk Yüzme Ulusal Takımı’nın en meslekli atleti pozisyonunda bulunuyor. 50, 100 ve 200 metre sırtüstü ile 4×100 metre hür karışıkta Türkiye rekorlarının sahibi olan Avramova, yaşadığı Londra’daki meskeninde İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) sorularını cevapladı. 12 Kasım’da 31. yaş gününü kutlamaya hazırlanan başarılı yüzücü, Türkiye’yi tercih etme sebebinden en yakın arkadaşı olan köpeğine neden Tokyo ismini verdiğine kadar birçok soruya değişik karşılıklar verdi. 2009’dan beri Ekaterina Avramova’nın koçluğunu yapan David Heathcock da ulusal yüzücüyle ilgili kanılarını paylaştı.
Hem uzun hem de kısa parkurdaki tüm sırtüstü yarışlarda hala Türkiye ve Bulgaristan ulusal rekorlarının sahibi olan Avramova, birinci olarak çok sevdiği köpeğine neden Tokyo ismini verdiğini açıkladı:

“Ona Tokyo ismini verdim. Zira 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı 0.23 salise ile kaçırdım ve müsabaka hakkı kazanamadım. Köpeğimi yazın aldım ve ona Tokyo ismini verdim. Bu kelimeyi müspet bir şeyle hatırlamak istedim; olimpiyatlara gidemememle değil. O her gün bana memnunluk getiriyor.”

“İSTANBUL’DA YAŞAMAYI DENEDİM LAKİN BANA 3 AY YETTİ”

Avramova, uzun yıllardır niçin Londra’da yaşadığıyla ilgili soruya ise şu karşılığı verdi:

“Zaman uçup gidiyor. 15 yıldır buradayım. 2009’da buraya geri geldim. 9 ay Kanada’da yaşadım. İstanbul’da yaşamayı da denedim 3 ay kadar. Lakin bu müddet benim için kafiydi. Daha fazlasını yapamadım. Zira çok kalabalık. Londra da o denli lakin farklı bir biçimde. İstanbul muhteşem kalabalık. Ocak-mart ortasıydı ve hava yazın olduğu üzere hoş değildi. Ben de Londra’ya geri gelmeye karar verdim.”

“SABAH 04.20’DE KALKIP, AKŞAM 2100’E KADAR ÇALIŞIYORUM”

Uzun yıllar Büyük Britanya Yüzme Ulusal Takımı’nın koçluğunu yapan David Heathcock ile 2009’dan beri aralıksız olarak çalışmaya devam eden Eketarina Avramova, gece yarısı başlayıp, geç vakitte sona eren ağır çalışma temposuyla ilgili de şunları söyledi:

“Yüzme benim hayatım. Yaptığım her şey yüzme çerçevesinde şekilleniyor. İdmanım sabah 5.15’te başlıyor. Bu da gece yarısı 04.20’de uyanmam gerektiği manasına geliyor. Çok kısa bir müddette köpeğim Tokyo’yu yürüyüşe çıkarmam, kahvemi içmem, giyinmem, otomobilime binmem ve yüzme havuzuna gitmem gerekiyor. 07.30’a kadar yüzüyorum. Sonra spor salonuna gidiyorum. 09.30’a kadar spor yapıyorum ve konuta geliyorum. Kahvaltımı yapıyorum, tekrar uyuyorum. 3 saat kadar öğle uykusu alıyorum ve öteki aktiviteler yapıyorum. Pilates, esneme üzere ya da ailemle görüşüyorum. Annem, babam ve kız kardeşim hepsi burada yaşıyor. Akşam 7’den 9’a kadar tekrar yüzme havuzunda oluyorum. Konuta gelip yemek yiyorum ve sonraki gün bunları tekrarlıyorum.”

“TEKLİF GELİNCE HİÇ DÜŞÜNMEDEN ‘EVET’ DEDİM”

Milli yüzücü, 2012 Londra Olimpiyatları’nda Bulgaristan için yarıştıktan sonra neden Türkiye’yi tercih ettiğini de şöyle anlattı:
“2012 sonunda bir sakatlık geçirdim. Bulgaristan Yüzme Federasyonu tedavi masraflarımı karşılamayı reddetti. Bunun benim şahsî masrafım olduğunu ve benim karşılamam gerektiğini söylediler. ‘Ben ülkemiz için yarışıyorum. Bu sizin sorumluluğunuz değil mi?’ dedim. O bahiste bir uyuşmazlık oldu. Tıpkı vakitte 2013 Dünya Yüzme Şampiyonası için Barcelona’daydım. O zamanın Türkiye Federasyonu Başkanı (Ahmet Mazhar Bozdoğan), maalesef geçen sene vefat etti, bana geldi ve performansımı beğendiğini, 2016 Olimpiyatları için güçlü bir kadro kurmak istediklerini söyledi. Bana Türkiye için yarışmak isteyip, istemeyeceğimi sordular. Benim için çok sıkıntı bir karar olmadı. Zira beklediğim takviyesi doğduğum ülkeden görememiştim. Çabucak evet dedim. 6 ay sonra 2014’te Doha’daki Dünya Şampiyonası’nda birinci kere Türkiye için yarıştım.”

“YENİ BİR İŞ YERİNE GELMİŞ ÜZERE HİSSETTİM”

Türkiye için yarışa başladığı vakitlerde müddetlerinin o zamanki ulusal rekorlardan daha âlâ olduğunu tabir eden Avramova, “Sürelerimin o zamanki ulusal rekorlardan daha uygun olması, Türkiye’nin teklifini çabucak kabul etme sebeplerimden biriydi. Gelir gelmez birkaç Türkiye rekoru kırmam mükemmel bir histi. Zira kendimi insanların beni tanımasi için hazırlıyordum. Kazanacağınız hürmet vesaire… Yeni bir iş yerine gelmek üzere… Yani ekibe birinci katıldığımda Fenerbahçe’de yüzdüm. Orada bir sene durduktan sonra Galatasaray’a geçtim. 2 buçuk-3 sene kadar da orada kaldım. Sonrasında ENKA’ya katıldım. Hala oradayım ve çok mutluyum” diye konuştu.

“MİLLİ KADRODAKİ ZİHNİYET DEĞİŞİMİNİ SEVDİM”

Antrenmanlarına Londra’daki Northold Leisure Centre’da ünlü yüzme koçu David Heathcock idaresinde devam eden Ekaterina Avramova, Türk Yüzme Ulusal Takımı’ndaki fikir değişikliğinden de memnuniyetini lisana getirdi:

“Türkiye’ye genelde müsabakalar için gidiyorum, bazen de idmanlar için… Ulusal Takım’daki fikir son birkaç yılda biraz değişti ve istediğimiz yerde idman yapmamıza müsaade verildi. Bir ortaya yalnızca müsabakalar için geliyoruz. Dünya Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası ve olimpiyatlar üzere… Öncesinde daha fazla idman kamplarımız oluyordu. Şu anki sistem bence atletler için daha kolay. Yüzme ferdi bir spor. Bu yüzden takip ettiğiniz, kendinize ilişkin bir program olması gerekiyor.”

“TÜRKİYE VE BULGARİSTAN REKORLARI HALA BENDE”

Başarılı yüzücü, kırdığı rekorlarla ilgili soruya ise, “Sırtüstü yüzmede kısa uzaklık ve uzun arada (50, 100, 200 metre) bütün rekorlar hala bende. Bununla bir arada bayrak yarışında da grubumdaki kızlarla birlikte Türkiye rekoruna ortağım. Ve hala 11 sene sonra bile sırtüstü yüzmede tüm Bulgaristan rekorları bende” diye karşılık verdi.

“MADALYA İÇİN YATAĞIMDA 4 GÜN HİÇ KIPIRDAMADIM”

25 Haziran-6 Temmuz tarihleri ortasında Cezayir’in Oran kentinde düzenlenen 2022 Akdeniz Oyunları’nda yaşadığı enteresan macerayı anlatan Ekaterina Avramova, “2022 Akdeniz Oyunları’nda 2 bronz madalya aldım. Ağladım. Zira müsabakadan 7 gün evvel Covid olmuştum. Olağanda pazar günü Cezayir’e uçacaktım. Öncesindeki pazartesi günü Covid testim müspet çıktı ve inanılmaz berbat hissettim. Ailemle oturuyordum ve onlara yapamayacağım galiba dedim. Nasıl güzelleşeceğim, nasıl yarışacağım? Pazar günü negatife dönecek mi onu bile bilmiyorum. Annem sakin ol, endişelenme dedi. 4 gün boyunca bana baktı, yataktaydım. 4 gün boyunca hiç kıpırdamadım. Bana yemek yaptı, temizliğimi yaptı, her şeyi yaptı. Cuma günü idmana gittim ve berbat hissediyordum. Cumartesi de idmana gittim ve pazar günü İstanbul’a geldim. Pazartesi de kadroca Cezayir’e gittik. Birinci yarışım o hafta cuma günüydü ve bronz madalya kazandım. Ağlamaya başladım. Zira yapabileceğime inanmamıştım. Madalya kazanmayı bırakın, kaybedeceğimi düşünüyordum. Natürel ki ben altın madalya için hazırlanmıştım. Bu yüzden aslında 100 metrede 4. oldum ve tekrar 50 metrede 4. oldum. Ancak muhakkak iki bronz madalyayla da mutluyum” formunda konuştu.

“TÜRKÇEYİ KONUŞTUĞUMDAN DAHA FAZLA ANLIYORUM”

Başarılı sportmen, ‘Türkçe konuşabiliyor musunuz? Birkaç söz söyleyebilir misiniz?” biçimindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:
“Burada online olarak biraz ders almıştım. Zira konuşacak ve pratik yapacak pek kimse yok. Dersi alıyorsunuz ancak hatırlaması çok sıkıntı. Türkiye’ye gittiğimde, konuştuğumdan daha çok anlıyorum. 10 gün üzere biraz daha uzun vakit geçirirsem tekrar rahatlamaya başlıyorum. Kolay şeyleri yapabilirim. Mağazada sıkıntımı anlatabiliyorum ya da takside nereye gitmek istediğimi… İnsanlara talih dileyebiliyorum, ismimi söylüyorum, neler yaptığımı lakin maalesef bunlar çok kolay şeyler.”

“2024 PARİS OLİMPİYATLARI’NI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM”

Önümüzdeki martta 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na iştirak sürecinin başlayacağını söyleyen Avramova, “Henüz heyecanlı değilim. Kendimi sakin tutmaya çalışıyorum. Doğal ki bir planımız var ve onu takip ediyoruz. Ağır halde idmanlar yapıyorum. 6 haftalık bir tatilden daha yeni döndüm. Olağandan daha uzun bir müddet kaldım; 4 altın madalya kazandığım Konya’daki İslam Oyunları’ndan sonra büsbütün toparlanabilmek ve geldiğimde daha sıkı çalışabilmek için.. Seneye yazın büyük ihtimalle tatil yapamayacağım. 18 aylık daima bir idman süreci başlayacak. Çok heyecanlıyım ve Paris’e gitmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

DAVİD HEATHCOCK: “AVRAMOVA, PROFESYONEL, ÇALIŞKAN VE KARARLI”

2009’dan beri Ekaterina Avramova’nın koçluğunu yapan ünlü yüzme antrenörü David Heathcock da ulusal yüzücüyle ilgili kanılarını paylaştı. Rekortmen sporcuyu ‘Profesyonel, çalışkan ve kararlı’ biçiminde üç sözle özetleyen Heathcock, “Onunla çalışmaya başladığımda 16-17 yaşındaydı. Hayli süratli gelişti ve uzun mesleğine birçok rekor, muvaffakiyet ve madalya sığdırdı. Şu an için çalıştığımız şey 2024 Olimpiyatları. Gayemiz bu. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı 0.23 salise ile kaçırdı. Pandemi vardı ve gereğince idman yapamadık. Lakin 2024 Olimpiyatları’nı denemek ve başarmak istiyoruz” sözlerini kullandı.

EKATERİNA AVRAMOVA’NIN BAŞARILARI

2011 Dünya Uzun Kulvar Yüzme Şampiyonası: Yarı finalist
2011 Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası: 50m,100m ve 200m finalist
2016 Avrupa Yüzme Şampiyonası: 50m, 100m ve 200m sırtüstü yarı finalist
Bakü 2017 İslam Oyunları: 5 altın madalya
2018 Akdeniz Oyunları: 2 bronz madalya
2018 Avrupa Yüzme Şampiyonası: 200m sırtüstünde yarı finalist,
2018 Dünya Yüzme Şampiyonası: 4100m hür tarz bayrak yarışında finalist (Selen Özbilen, Roza Faziletli, Viktoriya Zeynep Güneş, Ekaterina Avramova)
2012 Londra Olimpiyatları: Bulgaristan’ı temsil
2016 Rio Olimpiyatları: Türkiye’yi temsil

EKATERİNA AVRAMOVA’NIN MİLLETLERARASI MADALYALARI

İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI

Altın madalya 2017 Bakü 50m sırtüstü
Altın madalya 2017 Bakü 100m sırtüstü
Altın madalya 2017 Bakü 200m sırtüstü
Altın madalya 2017 Bakü 4100m freestyle
Altın madalya 2017 Bakü 4100m karışık
Altın madalya 2021 Konya 50m sırtüstü
Altın madalya 2021 Konya 100m sırtüstü
Altın madalya 2021 Konya 200m sırtüstü
Altın madalya 2021 Konya 4100m karışık

AKDENİZ OYUNLARI

Bronz madalya 2018 Tarragona 100m sırtüstü
Bronz madalya 2018 Tarragona 200m sırtüstü
Bronz madalya 2022 Oran 200m sırtüstü
Bronz madalya 2022 Oran 4100m karışık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir