Emekli maaşıyla ilgili öneri AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi

TBMM Genel Heyeti’nde bugün, CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan tarafından hazırlanan ve en düşük emekli maaşının taban fiyat düzeyine çekilmesini öngören kanun teklifinin direkt gündeme alınması önerisi görüşüldü. Kanun teklifi ile ilgili konuşan Aydoğan, “Asgari fiyat de matah bir fiyat değil. Ancak şu anda sizinle konuşabileceğimiz lakin bu. Zira minimum fiyatı bu ülkede ortalama fiyat haline getirdiniz. Yüzde 50’den fazla insan minimum fiyat alır halde” dedi.

“BİZİMLE DALGA MI GEÇİYOR, BAŞ MI BULUYORSUNUZ?”

Aydoğan, bir yurttaşın “15 yıl evvel bu ülkeye buzdolabını getirdiklerini söyleyenlere ne olursunuz parlamentoda söyleyin. Bizim konutumuzda 40 yıldır buzdolabı var lakin bugün buzdolabının içine koyacak rastgele bir şey bulamıyoruz” dediğini aktararak şunları söyledi:

* “Yoksulluk ile birlikte baş başa bıraktığınız bir ülkede yaşıyoruz. Bugün müjde veriyorsunuz, aslında yüzde 16 artırmamız lazımdı da emekli maaşlarını, Sayın Cumhurbaşkanımız lütfediyor, yüzde 25’e çıkarıyor. Ne anlatıyorsunuz siz, bizimle dalga mı geçiyor, baş mı buluyorsunuz?”

Aydoğan, iktidara “Emekliye taban fiyat seviyesinde fiyatı çok mu göreceksiniz, yoksa bugün az da olsa bunu verelim mi diyeceksiniz” diye seslendi.

Aydoğan, “Burada parmaklarınızı kaldırdıktan sonra geride son model otomobillerinize binip huzur içinde gidebilecek misiniz? Soruyorum size artık. Ya bu milleti o son model arabalarınızla sırtınızı dönerek, sokakta bırakmaya devam edeceksiniz. Ya bu konunu geçireceksiniz. Ya bu kanunun benzerini siz getireceksiniz, birlikte geçireceğiz. Ya da sizi sokağa çıkarmayacağız, haberiniz olsun. Bu millete daha fazla açlığı reva göremezsiniz. Aklı ile dalga geçemezsiniz, kaynaklarımızı peşkeş çekemez, halkımızı yok sayamazsınız” dedi.

Aydoğan’ın konuşmasının akabinde, kanun teklifinin direkt gündeme alınması önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. ANKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir