Euro eriyor: Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz açıklaması

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde faiz artışlarının önümüzdeki toplantılarda da süreceğini belirtti. Lagarde AMB için enflasyonun büyümeden daha öncelikli olduğunu söz etti.

Bloomberg’in hbaerine göre AMB Başkanı Lagarde Frankfurt’ta yaptığı konuşmada enflasyon orta vadede yüzde 2’lik maksada ulaşana kadar faiz artışlarının gelecek birkaç toplantıda daha devam edeceği telaffuzunu yineledi.

Fiyat istikrarının AMB’nin önceliği olduğunu belirten Lagarde “Gereken neyse yapacağız. Bu da faiz oranlarının birkaç toplantıda daha artması demek. Gayemiz resesyona yol açmamak lakin birinci önceliğimiz fiyat istikrarı. Fiyat istikrarının sağlanmaması iktisada daha çok ziyan verir” biçiminde konuştu. Lagarde güç fiyatlarının Avrupa’da enflasyonu körükleyen en değerli öge olduğunu belirtti.

Lagarde şimdi nötr faiz oranına ulaşılmadığını belirtti.

AMB yüksek enflasyonu dizginlemek için Fed’i takip ederek faiz artışlarını sürdürüyor. Euro Bölgesi’nde Tüketici İnancı rekor düşük düzeyde seyrediyor. Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazamir bugün yaptığı açıklamada iktisadın 2022’nin birinci yarısında âlâ performans gösterdiğini lakin gelecek yılın daha şiddetli geçeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir