‘Ev içi şiddete karşı bize katılın’ çağrısı

Çiğdem Yılmaz – Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın desteği, TÜSİAD iş birliği ve Sabancı Üniversitesi Kurumsal İdare Forumu’nun uygulayıcı iştirakinde yürütülen “İş Dünyası Mesken İçi Şiddete Karşı” (BADV) projesi 10. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanıyor. Proje kapsamında bu yıl “Ev İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı” hayata geçirildi. Ağın lansmanı, dün Sabancı Center’da yapıldı. Lansmana, kamu, özel dal, sivil toplum, akademi dünyasından isimlerle memleketler arası tertiplerin temsilcileri katıldı.

‘Farklı sorumluluklar’

Lansmanda konuşan Sabancı Üniversitesi Kurumsallaşma ve Toplumsal Katkı Süreçlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Keyman, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini toplumların gelişiminin önünde değerli bir mani olarak gördüğünü belirterek, “Toplumsal şiddeti besleyen kıymetli ögelerden biri olan konut içi şiddete yönelik uğraşın de, yalnızca bireyler için değil, tıpkı vakitte kurumlar ve tüm yönetimsel yapılar için de farklı sorumluluklar yaratıyor. Bu kapsamda, İş Dünyası Konut İçi Şiddete Karşı Projesi’ne dahil olan ve Şirketler Ağı’na katılarak tecrübe paylaşımı için niyet beyanında bulunan tüm kurumlara teşekkür ederim. Şimdi ağa dahil olmamış şirket ve kurumları da konut içi şiddetin önlenmesi ve bu mevzudaki yaraların sarılması için çalışmaya davet ediyoruz” davetinde bulundu.

Projenin destekçilerinden Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan da şunları söyledi: “Kadınların eğitimde, istihdamda ve toplumsal hayata iştirakte olduğu üzere her alanda haklarına erişebilmeleri için farklı dallarda iş birliklerine imza atıyoruz. Bayana yönelik konut içi şiddete karşı bir çalışma kültürünün benimsenmesi maksadıyla çıktığımız yolda, bugün bir ortaya gelme sebebimizi oluşturan, ‘Ev İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı’nın tüm iş dünyasında tesir yaratacak çok pahalı bir inisiyatif olduğuna ve ülkemizde kıymetli farkındalıklar sağlayacağına inanıyorum. Tüm şirketleri bu değerli ağın modülü olmaya davet ediyoruz.”

Proje ortağı TÜSİAD’ın Yönetim Kurulu Lideri Orhan Turan da, “Toplumsal cinsiyet eşitliği için kurumsal dönüşümü iş yerlerinden başlayarak harekete geçirebildiğimiz sürece somut ve kalıcı tahlillere ulaşılabiliriz. Amasız fakatsız, içinde bulunduğumuz her şartta ‘şiddete sıfır tolerans’ yaklaşımıyla gerekli uygulamaları ve yaptırımları hayata geçirebilmeliyiz” dedi.

Projenin bir öteki destekçisi BM Nüfus Fonu (UNFPA) ismine, UNFPA’in Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü’nü temsilen konuşan Toplumsal Cinsiyet Danışmanı Gabriela Alvarez Minte şöyle konuştu: “Türkiye’de ev içi şiddetle uğraş alanında en başından beri iş dünyası ile yakın iş birliği içinde çalışmaktan memnunuz. Mesken İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı’nın, iş yerlerinde konut içi şiddete karşı destekleyici düzenekler inşa edilmesi noktasında, özel dalın vizyonunu ve bu bahiste aldığı sorumluluğu daha da geliştireceğine inanıyoruz. Sesimizi ve mesken içi şiddetle çaba etme kapasitemizi güçlendirmek için bize katılın.”

Hareketin amacı

Ev İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı ile, iş dünyasının yönetimsel ve örgütsel yeteneklerini kullanarak aile içi şiddete karşı tedbir ve dayanak yolları oluşturmasının yanında, toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi, iş dünyasında bayan hakları konusunda farkındalık yaratılması amaçlanıyor. Projeyle, bu alanda uğraş eden şirketlerin birbirleri ile olan etkileşiminin ve tecrübe paylaşımının artırılması ve şirketlerdeki düzgün uygulama örneklerinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir