HDP’nin kapatılması davasında savcı yarın sözlü açıklama yapacak

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, HDP’nin temelli kapatılması talebiyle açılan davada süreç işliyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Anayasa Mahkemesi heyetine yarın saat 10.00’da kelamlı açıklamalarda bulunacak.

Ceza yargılaması davası prosedürü işlenen süreçte, Başsavcı Şahin’in kelamlı açıklamasının akabinde belirlenecek günde HDP yetkilileri kelamlı savunmasını yapacak.

HAZİNE YARDIMI HESABINA BLOKE KOYULDU

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, HDP’ye ödenen devlet yardımının bulunduğu banka hesabına, ödenen yahut ödenecek devlet yardımı istikametinden tedbiren bloke konulmasını kararlaştırmış, davalı partiye bu taraftaki savunması için 30 gün müddet vermişti.

 MART BİRİNCİ DAVA 17 MART 2021’DE AÇILDI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Mart 2021’de, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açtı. İddianame, eksiklikler nedeniyle 31 Mart 2021’de Anayasa Mahkemesince oy birliğiyle reddedildi.

Başsavcılık, 7 Haziran 2021’de tekrar dava açtı. Anayasa Mahkemesi de 21 Haziran 2021’de yeni iddianameyi oy birliğiyle kabul etti.

HDP’nin ön savunmasını mahkemeye sunmasının akabinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 29 Kasım 2021’de temel hakkındaki görüşünü mahkemeye gönderdi. Verilen ek mühletlerin akabinde HDP, temele ait savunmasını 19 Nisan 2022’de Anayasa Mahkemesine sundu.

BUNDAN SONRA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

HDP yetkililerinin, kelamlı savunma yapmasının ve partinin Hazine yardımına bloke konulmasına ait savunmasını da vermesinin akabinde davaya ait bilgi, dokümanları toplayacak raportör, temel hakkındaki raporunu hazırlayacak.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının akabinde Lider Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir ortaya gelerek kapatma istemini asıldan görüşmeye başlayacak.

15 ÜYENİN 10’NUN OY ÇOKLUĞUYLA KARAR VERİLECEK

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 şahıstan oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa’nın 69. hususunda sayılan hallerden dolayı partinin kapatılmasına yahut dava konusu fiillerin tartısına nazaran devlet yardımından kısmen ya da büsbütün mahrum bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla, yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile HDP’ye bildiri edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesinin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve hareketleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde bu şahıslar, kesin kararın Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 yıl mühletle bir öteki partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir