IMF: İngiltere’deki son ekonomik gelişmeleri yakından izliyoruz

İngiliz hükümetinin 45 milyar sterlin hacmindeki vergi indirim paketini duyurmasının akabinde IMF’den açıklama geldi.

IMF sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “İngiltere’deki son ekonomik gelişmeleri yakından izliyoruz ve yetkililerle birlikte çalışıyoruz.” tabiri kullanıldı.

‘EŞİTSİZLİĞİ ARTIRACAK’

Ülkede açıklanan büyük mali paketin, ailelerin ve işletmelerin güç şokuyla başa çıkmalarına yardımcı olmayı, vergi indirimleri ve tedarik tedbirleri yoluyla büyümeyi artırmayı amaçladığının anlaşıldığı belirtilen açıklamada, lakin maliye siyasetinin para siyasetine zıt emellerle işlememesinin kıymetli olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “İngiltere dahil birçok ülkede yüksek enflasyon baskısı göz önüne alındığında, bu noktada büyük ve gayeye yönelik olmayan mali paketler önermiyoruz” değerlendirmesinde bulunuldu.

Söz konusu tedbirlerin muhtemelen eşitsizliği artıracağı belirtilen açıklamada, 23 Kasım bütçesinin İngiliz hükümetine daha gayeye yönelik dayanak sağlamanın yollarını düşünmesi ve bilhassa yüksek gelirlilere yarar sağlayan vergi tedbirlerini tekrar değerlendirmesi için bir fırsat sunacağı kaydedildi.

Hükümetin vergi indirim paketini açıklamasının akabinde sterlinde tarihi düşüş yaşanmıştı

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, geçen cuma, ülkede toplam 45 milyar sterlini bulacak vergi indirimlerinin uygulanmasına hazırlanıldığını duyurmuştu.

‘TÜM VAKİTLERİN EN DÜŞÜĞÜ’

Bu durum, ülkenin dış borçlanmasının yükseleceği istikametindeki beklentileri artırarak sterlinin güç kaybetmesine neden olmuştu. İngiliz sterlini, dün Asya piyasalarında 1,0350 ile tüm vakitlerin en düşük düzeyini görmüştü.

Öte yandan İngiltere Merkez Bankası (BoE), ülkede 40 yılın en yüksek düzeylerinde seyreden enflasyona karşı geçen hafta siyaset faizini 50 baz puan artırarak yüzde 2,25 düzeyine yükseltmişti.

BoE Baş Ekonomisti Huw Pill, bugün yaptığı açıklamada, hükümetin planladığı vergi indirimlerine bankanın dikkate kıymet bir para siyaseti karşılığı vermesinin mümkün olduğunu belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir