İnegöl ulaşımda çağ atlayacak

BURSA (İGFA) – Her alanda kenti ileriye taşıyacak vizyon projelerle yeni periyodu inşa etmeye hazırlanan İnegöl Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye Lider Adayı Alper Taban, trafik ve ulaşımda kente çağ atlatacak, İnegöl trafiğine akılcı tahliller sunan projelerini açıkladı. Trafik Ulaşım Planı, Kuzey Etraf Yolu, Alanyurt-Akhisar ve Alanyurt bölgesinden merkeze alt geçit ile Hastane Caddesinden Osmanbey Caddesine yeni ilişki yolunu içerisinde barındıran yeni yolların açılması, alternatif toplu ulaşım planları, yeni otoparklar, yol kaplama çalışmaları, tretuvar çalışmaları, akıllı kavşak ve sinyalizasyon, konforlu toplu ulaşım, yeni bisiklet yolları, park et devam et sistemi, scooter ve bisiklet park alanları ve merkezi yayalaştırma çalışmalarını kapsayan projelerle İnegöl 5 yılda ulaşım ve trafik konusunda önemli bir değişim ve dönüşüm yaşayacak.

15 KM’LİK KUZEY ETRAF YOLU

Ulaşımda 5 yıllık süreçte neler planlandığını tek tek anlatan Lider Taban; trafik ve ulaşım projelerini şöyle sıraladı: “Trafik Ulaşım Planımızı; Trafik Master Planı ve Toplu Ulaşım Master Planını olarak iki başlık altında kıymetlendiriyoruz. Önceliğimiz Trafik Master Planı… Bu alanda da yeni imar yollarının açılması, irtibat yollarının açılması, trafik kapasiteleri, hacimleri ve kullanım oranlarına nazaran kamulaştırmaların yapılması, yeni otopark alanlarının üretilmesi üzere bahisler yer alıyor. Önceliğimiz ve ehemmiyet verdiğimiz mevzular ise alternatif tahlil yolları. Trafik Master Planımız doğrultusunda; içerisinde 2 köprü ile 1 viyadük bulunan, toplamda 15 km’lik Kulaca-Şehitler istikametini kapsayacak Kuzey Etraf Yolu projemiz. Ankara karayolu ile Yeni İnegöl bölgelerimizi içerisine alan yeni etraf yolu projemizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz.”

3 KRİTİK NOKTAYA TEMAS YOLU

“Alanyurt bölgemiz ile merkezi ve Akhisar bölgesini birleştirecek projelerimiz de değerli. Esentepe kavşağından başlayan, Akhisar köprüsüne ulaşan temas yolu projemiz var. Ayrıyeten Kozluca bölgesi olarak söz edilen Tuna Uzunluğu Caddesinden yeni bir yol aksı oluşturarak Merpa Pazar yerimizin karşısına otomobilli alt geçit ile bir irtibat yolu projemiz var. Şu anda o bölgede bir yaya alt geçidi mevcut. Tekrar Adnan Menderes Bulvarı, Eski Hastane Caddesi ve Osmanbey Caddesi aksında yeni bir temas yolu açarak akışı Kasımefendi Caddesi ile Osmanbey Caddesine bölmüş olacağız. Bu akslardaki çalışmalarımızla İnegöl trafiği önemli bir rahatlama yaşayacak.”

150 KM İMAR YOLU AÇILACAK

“Ana arterler ile trafiği rahatlatırken, merkez ve kırsalda sokak ve orta yolların da sayısını arttıracağız. Kentimizin 116 mahallesinde toplam 150 km yeni imar yolu açmayı hedefliyoruz. Yeni periyotta merkez mahallelerde açılmamış planlı imar yolu kalmayacak.”

KIRSALDA KAPLANMAMIŞ YOL KALMAYACAK

“Yolların ölçüsü kadar kalitesi de kıymetli. Alt yapı çalışmalarının da tamamlanmasıyla yol kaplama çalışmalarına yük vereceğiz. 116 mahallemizde toplam 500 bin m2 yol kaplama çalışması yapmayı hedefliyoruz. Kırsal mahallelerimizde kaplanmamış yol kalmayacak.”

AKILLI KAVŞAK ÇALIŞMALARI SÜRECEK

“Akıllı kavşak ve sinyalizasyon çalışmaları kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyemizle koordineli bir formda artan araç sayımızın beraberinde getirdiği trafik meselesine akıllı tahliller üretmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda kentimizin çeşitli alanlarında akıllı kavşak ve sinyalizasyon çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

BİSİKLET KENTİ İNEGÖL’E BİSİKLET YOLLARI

“Bisiklet kenti İnegöl’ümüzün tarihine uygun bir formda bisiklet yolu ağımızı güçlendirecek kesintisiz rotalar oluşturmayı amaçlamaktayız. Ulaşım Master Planımız kapsamında bisiklet yollarımızı bu devirde de arttırmaya devam edeceğiz. Tekrar İnegöl’ümüzde yaygın olarak kullanılan bisikletler ve son devirde yaygınlaşan scooter kullanımlarının beraberinde getirdiği sistemsiz parklanmanın önüne geçebilmek ismine çeşitli alanlarda bisiklet ve scooter park alanları oluşturmayı hedefliyoruz.”

MERKEZİ YAYALAŞTIRACAK ADIMLAR

“Merkezi yayalaştırmak istiyoruz. Kentimizin kent kimliğine uygun bir formda vatandaşlarımız tarafından ağır kullanılan yolların sürdürülebilir yürüyüş alanlarına dönüştürülmesi yahut yapılacak çeşitli düzenlemelerle daha ferah alanların oluşturulması gayelerini referans alarak merkezi yayalaştırma çalışmaları gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Bilhassa kısa vade uygulamalarımız kapsamında makul lokasyonlarda yalnızca hafta sonu trafiğe kapalı alanlar oluşturmayı hedefliyoruz. Tüm bu çalışmalarımız Trafik Master Planımız ve Toplu Ulaşım Master Planımızın dataları doğrultusunda gerçekleştireceğiz.”

PARK ET DEVAM ET SİSTEMİ

“Şehir içi seyahatlerde özel araç kullanımını azaltmak için merkezde ve merkez çeperlerinde oluşturulan otoparklar ile seyahatlerin toplu ulaşımda devam etmesini sağlayan Park Et Devam Et Sisteminin kentimizde örnek uygulamasını yapmayı hedefliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir