İstanbul’da 49 katlı 4 gökdelene kat sınırı

Kadıköy’ün son kalan yeşil alanlarından biri olan hazine yerine, tartışmalar ortasında inşa edilen Kadıköy Göztepe’deki “Four Winds Park Residance” gökdelenleri yıllar sonra tekrar gündemde.

2020 yılında çıkan “Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile binalardaki yükseklik bedelinin “serbest” olarak belirlenmesine yasak gelmişti.

Bu düzenlemenin akabinde İstanbul’un bir çok noktasında yüksekliğin “serbest” bırakıldığı imar planları etap etap  değiştirilerek kat adedi sonu getirilmeye başlandı.

Bu kapsamda 2021 yılında İBB Meclisi’nde Göztepe’deki 49 katlı 4 gökdelenden oluşan Four Winds projesinin bulunduğu parseldeki “serbest” tabiri iptal edilerek 15 kat hududu getirildi.

Projenin maliklerinden olan bir şirket, bu değişikliğe itiraz etti. İtiraz, kıymetlendirilmek üzere İBB Meclisi’nin ocak ayı oturumlarında gündeme alındı.

FİİLİ DURUMA NAZARAN UYGULAMASI YAPILMASI İSTENDİ

İtiraz dilekçesinde, parseldeki 49 katlı fiili yapılaşma nedeniyle “yapı ruhsatı ve yapı kullanma müsaade evrakında yer alan iskana mevzu toplam inşaat alanına ve yol berbatın üzerindeki kat adedine nazaran uygulama yapılması” gerektiği belirtildi. Plana bu tarafta bir not eklenmesi istendi.

İTİRAZ REDDEDİLDİ

Talebi inceleyen Şehir Planlama Müdürlüğü, parselde bulunan 4 adet 49 katlı yapının, etraf yapılanma şartlarının çok üzerinde inşaat alanına sahip olduğuna dikkat çekti.

Hukuken ruhsat ve yapı kullanma müsaade evrakı almış parsellerde yer alan yapıların ömrünü tamamlayana kadar mevcut haklarının korunacağı, kelam konusu yapıların yıkılıp yine yapılması halinde ise yeni plan ve mevzuata nazaran yani en fazla 15 katlı yapılabileceği belirtildi.

Bu nedenle talep edilen plan notunun eklenmesine gerek olmadığı sonucuna varıldı.

İmar ve Bayındırlık Komitesi da şirketine itirazını reddetti. Komite kararı oybirliği ile kabul edildi.

KAMU YERİNE YAPILMIŞTI

Kamu toprağının ve bölgenin son yeşil alanının tüm itirazlara ve mahkeme kararlarına karşın ranta açılması nedeniyle proje daima tartışmalı bir formda gündeme gelmişti.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yerinin özelleştirilip 2004 yılında ihale edilmesi ile süreç başlamıştı.

Taşyapı ile kat karşılığı muahede yapılmış ve inşaat bitince Maliye kendine ilişkin yüzde 60’lık kısmı ihale ile Birleşik Gayrimenkul’e satmıştı. İki şirket kendi ortasında da davalık olmuş, isim konusunda anlaşamamıştı.

Gökdelenlerin yükseldiği parsel, tapuda “49 katlı A-B-C-D bloktan oluşan betonarme bina ve arsası” niteliğine sahip.

21 Ocak 2010’da idare planı oluşturularak kat mülkiyetine geçilmiş ve daire niteliğinde toplam 144 bağımsız kısımdan oluşuyor.

Bağımsız kısımlardan bir kısmı “Birleşik Gayrimenkul Geliştirme ve İnşaat A.Ş” ismine kayıtlı. Bir kısmı da satış sebebiyle “şahıs” ya da farklı “şirket” mülkiyetlerine geçmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir