İstanbul’da epilepsi farkındalığı

İSTANBUL (İGFA) – Türk Epilepsi ile Savaş Derneği, 26 Mart Mor Gün yani Epilepsi Farkındalık Günü’nde, Beşiktaş Meydanı’na yerleştirdiği farkındalık afişleri ile Türkiye’de yaşayan 1 milyon epilepsi hastasının yalnız olmadığına dikkat çekildi.

‘Gerçeği Gör’mek için afişlerde yer alan QR kodu okutan İstanbullular, epilepsi farkındalık iletileriyle karşılaştı.

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Lideri Prof. Dr. Nerses Bebek, Epilepsi Farkındalık Araştırması sonuçlarına nazaran etrafında epilepsi hastası bireylerin olmasından ön yargıları sebebiyle rahatsızlık duyanların oranı yüzde 60. Farkındalığı artırmak mümkün fakat bunun için değişimi daima birlikte başlatılması gerektiğini söyledi.

“Epilepsi hastaları herkes üzere hayatlarına devam edebilir, okuyabilir, çalışabilir, evlenebilir, çocuk sahibi olabilir ve başarılı işlere imza atabilirler” diyen Bebek, “Bu bahiste gerçeği görelim, ön yargılarımızı bir yana bırakalım, farkında olalım ve etrafımızı de farkındalığa davet edelim. Epilepsi farkındalık kampanyasına takviye olmak için Epilepsi İçin Bak Instagram sayfasında yer alan ‘Mor Gözlük’ filtresi ile fotoğrafınızı çekebilir ve bilinçlendirici iletilerinizle birlikte #EpilepsiİçinBak ve #GerçeğiGör etiketleriyle paylaşabilirsiniz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir