İstinaf mahkemesi, Pınar Gültekin cinayeti davasında gerekçeli kararı açıkladı

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı’ya verilen cezada mahallî mahkeme tarafından uygulanan haksız tahrik indirimlerini kaldırarak Avcı’ya ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası, yeniden tıpkı yargılamada beraat eden Avcı’nın kardeşine de 4 yıl mahpus cezası veren İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, gerekçeli kararını açıkladı.

‘İFADESİNDEKİ ‘BIÇAK YARASI’, DOKTOR RAPORUNDA SIYRIK ÇIKTI’

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, daire olayın özetine yer verdiği gerekçeli kararında Cemal Metin Avcı’nın yargılama sürecinde savunmalarını değiştirdiğine vurgu yaptı.

Sanığın savunmalarında, maktulle ortalarında bağ meskeninde tartışma çıktığını, maktulün çantasından bıçak çıkardığını ve kendisine savurduğunu, kolunu kaldırınca dirseğinden yaralandığını söylediği, lakin ilgili doktor raporunda bunun sıyrık olarak nitelendirildiği ve rastgele bir kesiden bahsedilmediği belirtildi.

‘SANIĞIN ŞANTAJ ARGÜMANLARI TAHRİK İNDİRİMİNDEN FAYDALANMAK İÇİN’

Sanığın, evvelki evrelerde kelam etmemesine rağmen mahkeme sürecinde maktulün kendisine şantaj yaptığını ileri sürdüğü hatırlatılan kararda, Cemal Metin Avcı’nın telefonunda yapılan incelemelerde hiçbir tehdit bildirisi, fotoğraf, görüntü ya da doküman bulunmadığı aktarıldı.

Kararda, maktule maddi takviye sayılabilecek ölçülerde gönderdiği paraların tehdit yoluyla kendisinden alındığını sav ettiği fakat bunu kabule kâfi ispatın da bulunamadığı belirtildi.

Şantaj argümanının cezada indirim almak için lisana getirildiği söz edilen kararda, “Bu istikametiyle maktulden sanığa yönelmiş haksız bir davranış bulunmadığı anlaşılmış, sanığın haksız tahrik indiriminden yararlanma hedefine dönük olduğu anlaşılan ve kademelerde değişip farklılaşan beyanlarına prestij edilmemiş, sanık Cemal Metin Avcı hakkında şartları oluşmadığından Türk Ceza Kanunu’nun 29. unsuru tatbik edilmemiş haksız tahrik nedeniyle bir indirime gidilmemiştir” denildi.

Daire, lokal mahkemede beraat eden Mertcan Avcı’nın ise Pınar Gültekin’in cesedini ortadan kaldırmaya yardım ettiği ve bu nedenle “Suç kanıtlarını yok etme, gizleme ve değiştirme” hatasından cezalandırılmasına karar verildiği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir