Kalp kontrolünü ihmal etmeyin!

İSTANBUL (İGFA) – Dünya genelinde kalp ve damar hastalıkları; bulaşıcı olmayan hastalıklar içinde, tüm mevt nedenleri ortasında birinci sırada yer alıyor. Yapılan araştırmalar, kalp ve damar hastalıkları nedeniyle oluşan ölümlerin yüzde 80’inin tütün kullanımı, sıhhatsiz beslenme ve hareketsizlik üzere nedenlerden oluştuğunu gösteriyor.

Uzm. Dr. Aslı Sönmez; kalp rahatsızlıklarında nefes darlığı, yorgunluk, efor kapasitesinde azalma, bacaklarda ve karında şişlik, göğüste ağrı, baskı ve yanma hissi, çarpıntı, baş dönmesi, göz kararması, dengesizlik ve bayılma üzere belirtiler görüldüğünü söyledi.

“Normale nazaran daha çabuk yoruluyorsanız, yürürken ya da yokuş çıkarken göğsünüzde rahatsızlık hissi varsa, bedeninizde ödem fark ettiyseniz, çarpıntı, göz kararması ve bayılma üzere şikayetleriniz oluyorsa kesinlikle bir kardiyoloji uzmanına başvurmanız gerekir” diyen Uzm. Dr. Sönmez, egzersiz yapmayanlar ve sigara içenler yüksek riskli kümede olduğunu kaydetti.

Kalp hastalıklarında yüksek risk kümeleri hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Sönmez, risk faktörlerini şöyle sıraladı:

“Ailesinde kalp hastalığı hikayesi ve ani vefat olanlar, diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, kronik böbrek yetersizliği teşhisleri bulunanlar, kilosu fazla olan, antrenman yapmayan ve sigara içenler yüksek riskli olarak kabul edilir. Hiçbir risk faktörü ve şikayeti bulunmayan bireylerin, kardiyoloji denetimi sırasında rastgele bir sorun saptanmazsa, birkaç yıl sonra tekrar denetime gitmesi dışında bir tedbir alınması gerekmiyor. Ancak yeni kalp krizi geçirmiş ve stent takılmış bir hastanın erken devirde semptomların kıymetlendirilmesi, ilaç dozlarının optimal seviyeye çıkarılması için daha sık halde doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Daha sonraki periyotta bu hastalarda denetim aralıkları artırılabilir. Öteki yandan; şikayeti yeni oluşan hastalar, denetim vaktine bakmaksızın şikâyetlerinin kıymetli bir problemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek üzere hekimlerine vakit kaybetmeden başvurmalıdır.”

GENÇLERDEKİ YÜKSEK KOLESTEROLÜN SEBEBİ GENETİK ÖZELLİKLER

Bu ortada gençlerde de kolesterole bağlı kalp ve damar hastalıkları görülebileceğinin altını çizen Uzm. Dr. Aslı Sönmez, “Gençlerde kolesterol pahaları yüksek çıkabilmekte, bu durumlarda bireylerde damar hastalığı riski topluma nazaran daha yüksek bir düzeye çıkmakta. LDL kıymeti yüksek olan gençlerde ileride gelişebilecek damar hastalığı kaynaklı meseleler göz önünde bulundurularak bu bireylerin daha yakın takip edilmesi ve tarama testlerinin gerçekleştirilmesinde yarar vardır. Çocuklarında yüksek kolesterol saptanan aileler kendi kolesterol kıymetlerine ve bakılmadı ise başka çocuklarının da kolesterol bedellerine baktırmalıdır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir