Kissinger’ın sürpriz Pekin ziyareti

100 yaşındaki Henry Kissinger, Pekin’e yaptığı sürpriz ziyarette iki ülkenin barış içinde bir ortada yaşamayı öğrenmesi ve çatışmadan kaçınması gerektiğini belirtti.

İKİ ÜLKE DÜŞMAN OLMAMALI

Önceki gün Çin Savunma Bakanı Li Shangfu ile Pekin’de bir ortaya gelen Henry Kissinger, dün Çin’in en üst seviye diplomatı olan Wang Yi ile görüştü. Çin’i dönüştürmeye çalışmanın ve denetim altına almanın imkânsız olduğunu belirten Wang Yi, “ABD’nin Çin’e yönelik siyaseti, Kissinger’ın diplomatik bilgeliğini ve (eski ABD Başkanı) Nixon’un siyasi cesaretini gerektiriyor” dedi. Kissinger, “Tarih ve uygulama, ne ABD’nin ne de Çin’in birbirlerine düşman muamelesi yapamayacağını tekraren kanıtladı. İki ülke savaşa girerse bu iki ülke halkına manalı bir sonuç getirmez” tabirlerini kullandı. Kissinger, Lider Richard Nixon idaresi devrinde ulusal güvenlik danışmanı olarak vazife yaparken ABD’nin Çin ile yakınlaşmasında kilit rol oynamıştı. Kissinger’ın ziyareti ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve ABD İklim Temsilcisi John Kerry’nin Çin temaslarını izledi.

WANG Yİ TÜRKİYE’Yİ ZİYARET EDECEK

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, dün yaptığı açıklamada, Çin’in en üst seviye diplomatı olan Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış Münasebetler Kurulu Ofisi Yöneticisi Wang Yi’nin 26 Temmuz günü Türkiye’yi günübirlik ziyaret edeceğini duyurdu. Açıklamada, Wang Yi’nin 24-25 Temmuz tarihlerinde Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenecek 13’üncü BRICS Güvenlik İşleri Yüksek Temsilcileri Toplantısı’na katılacağı ve Nijerya, Kenya, Güney Afrika ile Türkiye’yi ziyaret edeceği belirtildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir