Konya tramvay hattı yapımına başlıyor

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılacak 11.2 kilometrelik Kent Hastanesi-Yeni Sanayi Sitesi tramvay sınırında ihale süreci tamamlandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile birlikte Konya’ya 105 kilometrelik raylı sistem çizgileri kazandıracaklarını hatırlattı.

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak üstlendikleri 28 kilometrelik raylı sistem çalışmasının bir kısmında sona geldiklerini kaydeden Başkan Altay, “Stadyum-Şehir Hastanesi çizgisinin yapılacağı kısımdaki Büyükşehir Belediyemize ilişkin olan 11.2 kilometrelik Kent Hastanesi-Yeni Sanayi Sitesi etabındaki ihale süreçlerini tamamlayarak birinci mukavelemizi imzaladık. Böylelikle 1 milyar 650 milyon lira bedelle 13 istasyondan oluşan 11.2 kilometrelik Kent Hastanesi-Yeni Sanayi çizgimizin birinci etabına başlayarak; sanayi bölgelerimizdeki vatandaşlarımızın raylı sistemle ulaşımını sağlamış olacağız. Ayrıyeten Yeni Sanayi Sitesi-Stadyum ortasındaki çizginin bakanlığımız tarafından yapılmasıyla ilgili süreci de takip ediyoruz. 2029’a kadar yapmış olduğumuz projeksiyon tamamlandığında Konya’mız yeni 105 kilometre raylı sistem sınırına kavuşmuş olacak” dedi.

Başkan Altay, Konya’ya kazandıracakları yeni 105 kilometre raylı sistem çizgileri için takviyelerini hiçbir vakit esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na teşekkür etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak yapacakları Barış Caddesi Tramvay Hattı’nın temelini bu yıl atmayı planladıklarını kaydeden Lider Altay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Konyaray’a ek olarak hayata geçireceği; Yeni Sanayi Sitesi-Büyükşehir Stadyumu Tramvay Sınırı , Fetih Caddesi – Ahmet Özcan Caddesi Tramvay Sınırı, Alaaddin-Selçuk Üniversitesi Metro Çizgisi, Alaaddin-Necmettin Erbakan Üniversitesi Raylı Sistem Sınırı ile ilgili proje çalışmalarının devam ettiğini de kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir