Kürt sanatçı Rojda, Ağrı Dağı Müzik Festivali’ne katılmayacağını duyurdu

Ağrı Valiliği, HDP’den ihraç edilen Doğubayazıt Belediye Başkanı Yıldız Acar ve Dosso Dossi Holding’in organize ettiği Ağrı Dağı Müzik Festivali’ne reaksiyonlar devam ediyor. Şenlikte sahne alacak sanatkarlar ortasında gösterilen Rojda, resmi Twitter hesabından şenliğe katılmayacağını duyurdu.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına nazaran, Rojda’nın açıklamasında, “Değerli halkımız, 9 Temmuz 2013 tarihinde yapılaması planlanan Ağrı Dağı Müzik Festivali’ne katılmayacağımı belirtmek isterim. Kimse merak etmesin ben ne olduğunu çok âlâ bilen neyi temsil ettiğimi halkıma karşı sorumluluklarımı düzgün biliyor, bunları ölçüp, tartarak, sanatımı icra ediyorum. Bundan kimsenin en ufak bir tasası olmasın. Birbirimizi ötekileştiren değil, kucaklaştıranlardan olalım. Daima fırsatta linç edenlerden değil koruyan ve kollayanlardan olalım. Bizim için hayati ehemmiyete sahip olan seçim sürecinin son günlerindeyiz. Kimsenin gündem değiştirmesine fırsat tanımadan var gücümüzle seçim çalışmalarına sarılmalı ve güçlü bir temsiliyet kazanmak için daha fazla efor harcamalıyız” tabirlerine yer verildi.

MKM’DEN ‘AĞRI DAĞI MÜZİK FESTİVALİ’ AÇIKLAMASI

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Ağrı Dağı Müzik Festivali’nde sahne alacaklar ortasında sanatkarlar Rojda ve Mistefa Bazidi’nin yer almasına reaksiyon gösterdi.

Dosso Dossi Holding’in tertibinde sahne alacak Kürt sanatkarlara “Kürt kültürü tarihi ve hafızasını yok etmeyi amaçlayan siyasetlere alet olmayın” daveti yapan MKM’nin bahse dair yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi: “Son vakitlerde Kürt kültürü tarihi ve hafızasını yok etmeyi amaçlayan siyasetlere hizmet eden ‘By Mr. Dosso Dossi’ öncülüğünde şenlikler yapılmaktadır. Açık ki bu şenlikler yoluyla Kürt kültürü bir soykırım kıskacı altına alınmaya çalışılıyor. Ne yazık ki varlıklarını yiğit Kürt halkına borçlu olan kimi Kürt sanatkarlar da bu kirli siyasetlerin bir aparatı haline gelmiştir. Kürt kültürü kimi Kürt sanatkarlar eliyle yok edilmek isteniyor. Bizler 90’lı yıllardan bu yana Gurbet Aydınların direnişçi çizgisini halkla buluşturan Mezopotamya Kültür Merkezi sanatkarları olarak hiçbir Kürt sanatkarın bu siyasetlere alet olmasını istemiyoruz, alet olanların da bundan vazgeçmesi ve Kürt halkının özgürlükçü çizgisine dönüş yapma daveti yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir