Lozan Antlaşması 100 yaşında… İngilizler adını koydu: Hala güçlü bir ders veriyor! ABD’li üniversiteden skandal sözler

Bugün Lozan Antlaşması’nın 100’üncü yıldönümü.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu dokümanı olarak görülen antlaşmanın yıldönümünde Londra merkezli Middle East Eye’dan (MEE) dikkat çeken bir tahlil geldi.

MEE ‘Lozan Antlaşması hala güçlü bir ders veriyor’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

‘Bir asır sonra, barış antlaşması hala yürürlükte ve Türkiye ve ötesi üzerinde derin bir tesire sahip olmaya devam ediyor’ yorumunda bulundu

Türklerin Birinci Dünya Savaşı sonrası dayatmalara boyun eğmediğinin altını çizen MEE ‘Lozan Antlaşması, Türk Kurtuluş Savaşı’nın doruk noktası oldu. Osmanlı İmparatorluğu Birinci Dünya Savaşı’nda kaybeden taraftayken, İtilaf Devletleri bölme ve işgale başvurdu’ dedi.

‘Sevr’in yürürlükten kaldırılması fakat Türk ulusal direniş hareketinin 1919’dan 1922’ye kadar alanda askeri zaferler kazanmasından sonra gerçekleşti’ denilen haberde şu sözlere yer verildi;

‘Bu, 100 yıl öncesinin kalıcı dersidir. Lozan, merhum BBC muhabiri Andrew Mango’nun Sultan’dan Atatürk’e isimli kitabında belirttiği üzere birebir derecede değerlidir ‘

ABD merkezli Massachusetts Institute of Technology (MIT) üniversitesinin yayın organı ise skandal bir yazı yayınladı.

‘Birinci Dünya Savaşı’nın unutulmuş barışı’ başlıklı yazıda kelamda Ermeni soykırımı tezlerine yer verildi.

Yazıda ‘Konferansı yakından izleyenler ortasında, yüzbinlerce Ermeni’nin öldürüldüğü 1915-1916’da Osmanlı yöneticilerinin önderliğindeki soykırımdan sağ kurtulan Ermeni temsilciler de vardı’ tabiri yer aldı.

 

‘Konferansta, Ermeni delegasyonunun tek bir ana gayesi vardı: Ermenilere Türkiye içinde, şu anda Türkiye’nin doğusunda yahut Suriye’nin kuzeyinde özerk bir bölge verilmesi’ denilen haberde bu gayenin başarısız olduğunun altı çizildi.

Yunan Ethnos ise ‘Türkiye’nin sonlarını belirleyen Lozan Antlaşması imzalandı’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

‘Yunan ordusunun Küçük Asya’dan çekilmesinin akabinde Sevr Antlaşması’nın tekrar düzenlenmesi gereksinimi ortaya çıktı’ diyen Ethnos en son metinin 7,5 aylık istişarelerin akabinde 24 Temmuz’da imzalandığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir