Macaristan 269 bin düzensiz göçmenin ülkeye girişini engelledi

György Bakondi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Macaristan’a girmek isteyen ve engellenen sistemsiz göçmen sayısının daima arttığını, bu sayının 2021’de 122 bin 239 iken, 2022’de 269 bin 254’e yükseldiğini söyledi.

Ülkede, 2021’de 1277 insan kaçakçısının yakalandığını, 2022’de ise bu sayının 1924’e yükseldiğini kaydeden Bakondi, halihazırda Macaristan’daki cezaevlerinde 2 bin 500 insan kaçakçısının bulunduğunu aktardı.

Macaristan-Sırbistan sonunun korunmasında yabancı ülke polislerinin de misyon yaptığını belirten Bakondi, hudutta 237 Çekya, 70 Avusturya, 50 Türk ve 39 Slovak polisinin Macar güvenlik güçleriyle birlikte çalıştığını söyledi.

Bakondi, Balkan rotasından Macaristan sonuna gelen sistemsiz göçmenlerin büyük kısmını Afganistan, Suriye, Pakistan, Fas ve Hindistan vatandaşlarının oluşturduğunu söz etti.

Geçen yıl Ukrayna’dan Macaristan’a 1 milyon 25 bin 667 kişinin geldiğini belirten Bakondi, toplamda 210 kişinin iltica müracaatında bulunduğunu kaydetti.

Bakondi ayrıyeten, Hırvatistan’ın Şengen bölgesine dahil olması nedeniyle Macaristan-Hırvatistan hududunda vazife yapan hudut güvenlik güçlerinin Macaristan-Sırbistan sonuna kaydırıldığını kelamlarına ekledi.

MACARİSTAN’IN SİSTEMSİZ GÖÇMENLERE KARŞI ALDIĞI ÖNLEMLER

Macaristan, sistemsiz göçmenleri durdurmak maksadıyla Sırbistan ile Hırvatistan sonlarına dikenli tel örgü çekmiş, hudut bölgelerinde fevkalâde hal ilan ederek yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırmıştı.

Ülke genelinde yakalanan sistemsiz göçmenler, tel örgülerle çevrili sondan Macaristan dışına çıkarılıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir