Mısır, Etiyopya’daki barış adımından memnun

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Bakanlık Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, anlaşmanın Etiyopya’da kalıcı barışın kurulmasına katkıda bulunması ve çatışmanın tesirlerini ortadan kaldırması, yaraları güzelleştirmesi ve toplumsal barışı tekrar inşa etme fırsatı sağlamasını dileklerini lisana getirdi.

Ebu Zeyd, Etiyopya’da barışı sağlamanın, kıtada ve bilhassa Doğu Afrika bölgesinde barış, güvenlik ve istikrar yapısının güçlendirilmesindeki değeri dikkate alındığında Afrika kıtasının tüm halkları için bir umut ve talep olduğunu vurguladı.

Etiyopya hükümeti ve TPLF ortasında dün yapılan muahedeyi memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Ebu Zeyd, mutabakatla sonuçlanan görüşmelere konut sahipliği yaptığı için Güney Afrika Devlet Lideri’ne ve hükümetine teşekkür etti.

Afrika Birliği ismine görüşmelere başkanlık eden eski Nijerya Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo, dün, Etiyopya hükümeti ve TPLF’nin silahsızlanma, hukuk ve sistemin uygunlaştırılması ile insani yardımın devam etmesi bahislerinde muahedeye vardıklarını duyurmuştu.

Etiyopya’da ordu ile TPLF ortasında Kasım 2020’de başlayan çatışmalar, binlerce kişinin vefatına, yüz binlerce kişinin konutunu terk etmesine yol açtı.

Bir devir ülke siyasetinde faal rol oynayan TPLF, mevcut Başbakan Abiy Ahmed’in 2018’de iş başına gelmesi sonrası koalisyondan ayrılmış ve yeni kurulan iktidar partisine katılmayı reddetmişti. Ülkede nüfusun çoğunluğunu oluşturan Amhara ve Oromo etnik kümelerinin yıllarca ayrımcılıkla suçladıkları TPLF’ye yönelik öfkesi çatışmaların tetiklenmesine yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir