Negatif getirili tahviller, son günlerini yaşıyor olabilir

Negatif getirili tahvillerin piyasa bedeli iki yıl evvelki 18,4 trilyon dolar düzeyinden 271 milyar dolara kadar geriledi. 

Wall Street Journal’ın haberine göre artan enflasyonla uğraş etmek için nakdî sıkılaştırmaya gidilmesi, negatif getirili tahvillerin tarihe karışmasına neden olabilir. 2008 krizinin akabinde hayatımıza giren negatif getirili tahviller, birçok gelişmiş ülkede uygulanıyordu.

2008’deki finansal krizin akabinde Avrupa Merkez Bankası’nın yanı sıra, İsveç, İsviçre ve Danimarka merkez bankalarının siyaset faizini 0’ın altına indirmesiyle negatif getirili tahviller periyodu başlamıştı. Japonya ise 2016’da faizi 0’a indirmişti. Asya ülkesi, son 6 yılda faiz oranında değişikliğe gitmedi.

Son büyük ülke Japonya’ydı

Geçen hafta, gelecek yıl koltuğundan ayrılacak olan Japon Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, 10 yıl vadeli Japon devlet tahvili için getiri bandını 25 baz puandan 50 baz puana yükselterek piyasaları şok etmişti. Kararın akabinde Japonya’nın kısa vadeli tahvilleri olumluya dönmüş ve negatif getiri sunan son büyük ülke de küresel trende ahenk sağlamıştı.

Her ne kadar Kuroda, alınan kararın mali sıkılaştırma manasına gelmediğini söylese de Japonya’nın gelecek yıl faizi artırma ihtimali yüksek sesle lisana getirilmeye başlandı. 

Negatif getirili tahvillerin piyasa pahası iki yıl evvel 18,4 trilyon dolar ile tepeyi gördükten sonra 271 milyar dolara kadar geriledi.  

Artan enflasyonla gayret etmek için faiz artırımlarına gidilmesini birçok uzman “ucuz paranın sonu” olarak değerlendirmişti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir