Nevşehir’e yeni GES projesi

Mehmet UZEL (NEVŞEHİR İGFA)
Nevşehir Belediyesi’nin yıllık elektrik tüketim ölçüsünün yaklaşık yüzde 75’i oranında elektriğin bu tesislerde üretileceğini söyledi.

Belediye Lideri Dr. Mehmet Savran yaptığı açıklamada, mülkiyeti Nevşehir Belediyesi’ne ilişkin olan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi gerisindeki yaklaşık 60 bin metre kare büyüklüğündeki alanda geçtiğimiz yıl imaline başlanılan Güneş Güç Santrali (GES)’nde montaj ve inşa çalışmalarının 2023 yılı Aralık ayında tamamlandığını söz etti. 3250 kWe güce sahip tesiste 11 Aralık 2023 tarihinde elektrik üretimine başlandığını belirten Savran, tesiste kış aylarında olmamıza karşın 100 günlük müddette yaklaşık 5 Milyon 350 Bin TL’lik elektrik üretiminin gerçekleştirildiğini açıkladı.

-“Yenilenebilir ve Çevreci Güç Sistemleriyle Yalnızca Bugünü Değil, Geleceği de Düşünüyoruz”

Mevcut santralde 2023 yılı elektrik tüketim bilgilerine nazaran Nevşehir Belediyesi’nin yıllık elektrik tüketiminin yüzde 39’unun karşılanacağını söyleyen Savran, “Çevreci belediyecilik anlayışımıza yakışır formda yürüttüğümüz GES projesi sayesinde gücün geleceğine yatırım yaptık. Devreye aldığımız birinci santralimizde ürettiğimiz elektrik sayesinde önemli oranda tasarruf sağlayacağız. Sağladığımız tasarrufları ise kentimize hizmet olarak geri kazandıracağız.” dedi.

Nevşehir Belediyesi’nin elektrik tüketim maliyetlerini azaltmanın yanı sıra kentteki toprak, hava, su kirliliğini minimuma indirmeyi hedefleyen yenilenebilir güç yatırımlarını sürdürmeye kararlı olduklarını anlatan Savran, bunun için yeni bir GES kurmak gayesiyle geçtiğimiz haftalarda MEDAŞ’a müracaatta bulunduklarını söyledi.

-“GES Sayesinde Güce Ödediğimiz Bedeli Yatırıma Dönüştüreceğiz”

Mevcut santralin yanında yapmayı planladıkları 3000 kWe gücündeki yeni GES için MEDAŞ’a yaptıkları Davet Mektubu Müracaatının 20 Mart 2024 tarihinde yayınlanan ön kıymetlendirme kurul kararı sonucu olumlu görüldüğünü anlatan Savran, teknik değerlendirmelerin de tamamlanması sonrasında santralin ihale sürecine başlayacaklarını duyurdu.

Her iki santralin faal olarak çalışması ile birlikte Nevşehir Belediyesi’nin yıllık elektrik tüketim ölçüsünün yaklaşık yüzde 75’i oranında elektrik üretiminin bu tesislerde üretileceğinin muştusunu veren Savran, “Türkiye Yüzyılının parlayan yıldızı olacak olan geleceğin kenti Nevşehir’de yenilenebilir güç kaynaklarına, yeşile ve tabiata çok değer veriyoruz. Güneş gücünü elektriğe dönüştürecek yeni GES projesi, kentimizde yaşayan her vatandaşımız için çok değerli. Güneş gücünden üreteceğimiz elektrik sayesinde belediyemizin elektrik tüketim maliyetlerinde önemli bir düşüş yaşanacak ve elektriğe ödediğimiz parayı vatandaşlarımıza hizmet olarak götürecek, yeni proje kaynaklarında kullanacağız. Çalışmalar süratli bir halde devam ediyor. Gerekli müsaadelerin akabinde yapacağımız ihale ile birlikte yeni santralimizde süratle hizmet vermeye başlayacak. Şimdiden tüm halkımıza iyi olsun” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir